Grubi për 28 Nëntor: E përjetshme qoftë Shqipëria! (VIDEO)

Picture of ina-online
ina-online

28/11/2023

Zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi ka bërë të ditur se akademia për shënimin e 28 Nëntorit, i dedikohet Hasan Prishtinës.

Ai ka sjell një pjesë të fjalimit të heroit kombëtar, me qëllimin që të rikthehet në kujtesën kolektive morali i lartë i tij.

“Nata 500 vjeçare aziatike po kalon dhe perandoria e kalbur po shembet. Fuqitë e mëdha europiane po bëjnë plane djallëzore, fqinjtë grabitqar po i mprehin thikat për të na rënë pas shpine e unë e braktisa parlamentin e ndyrë turk. 3 vjet i kalove në të dhe çdo herë i pa kënaqur. U përpoqa me ngulm që të arrijmë të drejtat me kushtetutën e vitit 1908, por më kot”, kishte thënë Prishtina mes tjerash, kujton Grubi.

Grubi thotë se përpjekja për barazi ende nuk ka përfunduar.

TË FUNDIT
25 minuta
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
31 minuta
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
40 minuta
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
1 orë
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit
2 orë
60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ME TE LEXUARA

23 orë
EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik "GENERALKA WEEKEND 24"
7 orë
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
1 ditë
“Vëllavrasje”, Kasami: Deklarata e Ahmetit e rrezikshme! Ne nuk jemi të interesuar për asnjë konflikt
1 orë
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit
23 orë
A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?
7 orë
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij
1 ditë
Valixhja para komunës së Çairit, Zejdi: Nuk jam pjesë e atij skenari
40 minuta
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
22 orë
Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

LEXO MË SHUMË

qytetare-1280x899

Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta

Prokuroria

Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

uji-vardar

Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

Polici-a-2-750x430

Shoferi 32 vjeç nga Kërçova humbi jetën në aksident trafiku

lojra

Do të largohen rekuizitat argëtuese në Karposh të Shkupit, konfirmon MPB

INFO

NA NDIQ