Grubi: Periudha e izolimit nga 10 ulet në 7 ditë, mësimi nis me 1 Shkurt

Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/01/2022

Në seancën e 7-të me radhë, Qeveria e Republikës aë Maqedonisë së Veriut ka miratuar propozimin e Shtabit të Krizës me të cilin parashihet që izolimi për personat e infektuar me koronavirus, nga 10 ditë, të shkurtohet në 7 ditë. Kështu përmes një shkrimi në faqen e rij zyrtare në facebook ka informuar zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi.

Sipas Grubit gjithashtu shkurtohet edhe izolimi i personave që kanë qenë në kontakt me personat e infektuar me Koronavirus.

Zëvendëskryeministri i parë Grubi gjithashtu ka informuar se mësimi në arsimin fillor dhe të mesëm do të fillojë më 1 Shkurt me prezencë fizike në pajtim me mendimin e Komisionit për Sëmundje Infektive dhe rekomandimin e organizatës UNICEF duke apeluar për respektimin e protokoleve për mbrojtje shëndetësore.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vmro-dpmne

OBRM-PDUKM: Bullgaria dhe Greqia nuk janë mbështetësit kryesorë të integrimit të Maqedonisë në BE

policia-714x420

Rrahja mes policëve në Qendrën Klinike në Shkup, MPB parashtroi kallëzim penal ndaj një polici

donaldtrump

Gjykata e Lartë vendos pro Trampit, ish-presidenti: Fitore e madhe për Amerikën

okb

Shefi i OKB-së: Dhjetëra fëmijë po vdesin nga uria dhe dehidratimi në Gaza, gjendja është e frikshme

Klinika-Infektive-Shkup

Komisioni për sëmundje infektive do të mbajë mbledhje, 123 raste të kollës së mirë në Shkup

moti-1

Ky është parashikimi i motit për ditën e sotme

bislimi-petkovic-lajcak

Lajçak sot në Prishtinë, takon Bislimin për zbatimin e Marrëveshjes Bazike

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

INFO

NA NDIQ