Grubi porosi Mickoskit dhe Apasievit: Sa më parë të këndellen duke kuptuar se shqiptarët në këtë vend janë të barabartë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/03/2022

Grubi porosi Mickoskit dhe Apasievit: Sa më parë të këndellen duke kuptuar se shqiptarët në këtë vend janë të barabartë

Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë së Maqedonisë, Artan Grubi i është përgjigjur reagimeve të opozitës maqedonase rreth dekretit qeveritar që mundëson përdorimin e gjuhës shqipe në uniformat e policisë.

Reagimi i Grubit vjen pas reagimeve të mbrëmshme të kreut të VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski ndaj vendimit qeveritar, por edhe të atij të së “Majtës”, Dimitar Apasiev, përcjell INA.

“Është për të ardhur keq në veçanti nga opozita, e cila akoma vijon të shfaq kundërshtimet ndaj Marrëveshjes së Ohrit, gjuhës shqipe, ndaj barazisë dhe ndaj shqiptarëve.

Dhe në të vërtetë është për të ardhur keq se më përpara e shohin në gjuhën angleze të shkruar në uniformën e policisë, vetëm se u pengon gjuha shqipe. Por ajo nuk u pengon, por u pengon gjuha shqipe. Dhe vlerësoj që të këndellen ditë më parë duke kuptuar se shqiptarët në këtë vend janë të barabartë me ta dhe gjuha shqipe është e barabartë sipas ligjit”, theksoi për Klan Maqedoni,  zëvendëskryeministri Grubi.

Sipas tij, dekreti absolutisht do të realizohet dhe tani bëhen përgatitjet në MPB për uniformat e reja me shkrimin shqip.

https://www.facebook.com/watch/?v=482840630173991

 

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1316

Albulena Haxhiu: Koalicioni VLEN e ka mbështetjen e parezervë të Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes

WhatsApp Image 2024-04-19 at 23.03.16 (1)

Sela: Vota për Bujarin më 24 prill dhe për Frontin më 8 maj është biletë kthyese e fëmijëve tanë të cilët kanë marrë rrugën e mërgimit

Ali AHmeti

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Menduh Thaci

Thaçi thotë se Albin Kurti s’ka asnjë njeri në Maqedoni

europe elect

Anketa e “Europe Elects”: Arben Taravari prinë para Bujar Osmanit

IMG_1293

Krerët e VLEN-it në Berlin: Diaspora i thotë po ndryshimit

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave

INFO

NA NDIQ