Grubi pret në takim ambasadorin Qehaja

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2023

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur sot në takim ambasadorin e Republikës së Kosovës, z. Florian Qehaja.

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë, Grubi dhe ambasadori Qehaja diskutuan rreth zhvillimeve politike në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe Republikën e Kosovës, me theks të veçantë mbi frontin europian në vendin tonë, ndryshimet kushtetuese të cilat janë konsideruar si të domosdoshme për rrugën europiane si dhe dialogun Kosovë – Serbi, por edhe lidhjen midis dy vendeve tona me autostradë dhe One stop shop.

Normalizimi i marrëdhënieve dhe finalizimi i marrëveshjes finale me njohje të ndërsjellë mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë ishte gjithashtu pjesë e bisedës mes Grubit dhe Qehajës, duke u konsideruar si domosdoshmëri për të përshpejtuar rrugën euro-atlantike dhe siguri e prosperitet më të madh në Ballkanin Perendimor.

Projektet infrastrukturore gjithashtu ishin pjesë e bisedës në këtë takim përfshirë këtu autostradën Shkup – Bllacë, Korridorin 8 dhe 10D që tashmë veç kanë nisur negociatat, autostrada Shkup – Bllacë, si projekte të rëndësishme për lidhjen e të dy vendeve dhe gjithë Ballkanit Perendimor përfshirë këtu edhe “One stop shop” që duhet të fillojë të implementohet sa më pare, ku pritet të largohen kufijtë dhe të lehtësohet lëvizja e qytetarëve dhe mallrave.

Grubi dhe Qehaja diskutuan edhe për organizimin e shënimit të 15 vjetorit të Pavarësisë, si një ngjarjeve me rëndësi të madhe për Republikën e Kosovës.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1059

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

bujar osmani

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Osmani: Dje paralajmërova, t’i themi stop fushatës së zezë dhe luftës hibride

IMG_1055

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

IMG_1054

Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

INFO

NA NDIQ