Grubi: Samiti i OSBE-së kthen Shkupin në kryeqendër të politikës botërore

Picture of INA
INA

27/11/2023

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi i ftuar në emisionin ‘Studio 10” në Tv24 deklaroi se Samiti i OSBE-së kthen qytetin e Shkupit në kryeqendër të politikës globale, sepse bëhet fjalë për një organizim madhor.

Grubi sqaroi ndër të tjera dhe disa nga temat kyçe që pritet të diskutohen, duke potencuar se nga qyteti i Shkupit gjithmonë janë dhënë mesazhe paqeje dhe stabiliteti.

“Jemi vend anëtar në NATO, na takon të kemi një samit të sukseshëm të mirëorganizuar, ndaj tashmë salla për Samitin e OSBE-së është e përshtatur sipas nevojave, institucionet janë të gjitha të gatishmëri që kjo ngjarje të shkoj siç duhet. Shkupi po kthehet në kryeqendër të diskutimeve globale, për tema të rëndësishme si konflikti Rusi-Ukrainë, Kosovë-Serbi, stabiliteti i paqes në rajon etj. Maqedonia e Veriut njihet si vend që gjithmonë ka dhënë mesazhe paqë, nisur nga Marrëveshja e Ohrit në vitin 2001, Marrëveshja tjetër Kurti-Vuçiq e tashmë dhe Samiti i OSBE-së, ndaj duhet që kryeqyteti jonë të jetë në shërbim maksimal ndaj këtij evenimenti”, deklaroi Grubi.

TË FUNDIT
3 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
3 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
6 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
8 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO
8 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

ME TE LEXUARA

10 orë
Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!
10 orë
Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet
8 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron
16 orë
Ministria e Arsimit injoron me zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike
8 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO
15 orë
Maqedoni e Veriut, më 22 maj rivotime në disa qendra votimi
6 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

LEXO MË SHUMË

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

stefan andonovski

Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!

vmro vlen

Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë “kulaçi qeveritar”?

kina

Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë

INFO

NA NDIQ