Grubi takon konzorciumin Bechtel-Enka: Ndërtimi i Korridorit 8 nis këtë pranverë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/01/2023

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka pritur në takim përfaqësuesin e Konzorciomit Bechtel – Enka, konzorcium me të cilin është nënshkruar memorandum për ndërtimin e Korridorit 8 dhe 10D.

Grubi paralajmëron që së shpejti do të fillojnë bisedimet të cilat nuk pritet të zgjasin shumë dhe për një periudhë të shkurtër sipas Grubit pritet të nisin punimet për ndërtimin e Korridorit 8 dhe 10D.

“Me përfundimin e shpejtë të procedurës për përzgjedhjen e konsulentit dhe mbikqyrësit, ditëve në vijim fillojnë negociatat e drejtpërdrejta me Bechtel Enkën që pritet të perfundojnë shpejt dhe më pas të fillojë ndërtimi i autostradave Tetovë – Gostivar, Gostivar – Kërcovë, Strugë – Shqipëri dhe Prilep – Manastir”, ka shkruar Grubi.

TË FUNDIT
41 minuta
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
4 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
4 orë
Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri
4 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
4 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

ME TE LEXUARA

4 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Mitsotakis nuk tërhiqet, paralajmëron Maqedoninë e Veriut: Kur dikush tërheq litarin, duhet të jetë gati të ‘thyhet’
19 orë
Festohet ditëlindja e “shokut Tito” në Maqedoni, prezantuan edhe shqiptarë!
4 orë
Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri
1 ditë
Maqedoni, mbi 12 mijë qytetarë këtë fundjavë për pushime në Greqi
19 orë
Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)
4 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

LEXO MË SHUMË

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

INFO

NA NDIQ