Grubi: Të gatshëm të garojmë në zgjedhje bashkë me LSDM-në dhe ASH-në

Picture of ina-online
ina-online

22/11/2023

Zv.kryeministri Artan Grubi tha se partia që përfaqëson ai, BDI-ja është e gatshme në zgjedhjet e ardhshme parlamentare të garojë bashkë me të gjitha subjektet që angazhohen për anëtarësimin e e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian.

Grubi në një prononcim për gazetën LAJM, tha se BDI-ja është e sigurt se do t’i fitojë zgjedhjet në kampin politik shqiptar edhe nëse garon vetëm, por angazhohet për krijimin e një “fronti evropian” para zgjedhjeve, për të parandaluar bllokimin e rrugës evropiane të vendit.

“Jemi të hapur për të ndërtuar “frontin evropian” me të gjitha forcat politike që duan ta shohin Maqedoninë e Veriut të integruar në Bashkimin Evropian. Nëse ajo nënkupton edhe me LSDM-në edhe me LSDM-në, nëse ajo nënkupton me Aleancën për Shqiptarët, me Partinë Demokratike Shqiptare, me partinë e z. Arjanit Hoxha, me partinë e z.Rexhepi, me shoqërinë civile, me opinionist me të gjithë kontribuesit për një Maqedoni evropiane, atëherë edhe ashtu. Por, jemi të gatshëm të përballemi në zgjedhje edhe edhe vetë, sepse BDI-ja në të gjitha sondazhet përfaqëson më shumë se 50% të trupit votues të shqiptarëve, por ne duam ta tejkalojmë vetëveten dhe të formojmë një “front evropian” që ta parandalojmë rrethin vicioz të bllokadave të këtij shteti edhe për 15-20 vitet tjera siç e kishim nga viti 2006-2017”, tha Grubi për gazetën LAJM.

TË FUNDIT
10 minuta
Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër
8 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
8 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
12 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
14 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

ME TE LEXUARA

16 orë
Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet
14 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron
21 orë
Ministria e Arsimit injoron me zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike
14 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO
21 orë
Maqedoni e Veriut, më 22 maj rivotime në disa qendra votimi

LEXO MË SHUMË

moti shiu

Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

stefan andonovski

Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!

vmro vlen

Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë “kulaçi qeveritar”?

INFO

NA NDIQ