Grubi thotë se 5 oligarkëve maqedonas i pengon se pse BDI po Qeverisë

ina-online
ina-online

30 Gusht, 2023

Zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi tha për RTV21 në Prishtinë se pesë oligarkë maqedonas, të cilët fituan pasuri të madhe përmes privatizimit krijuan një qendër ekonomiko-politike kundër BDI-së dhe duan ta ndalojnë qeverisjen e kësaj partie, raporton TV21.

“Atyre u pengon që po ndërtohet Korridori 8, një projekt 1.5 miliard euro, i pengon rruga e Arbërit, i pengon faktorizimi i shqiptarëve në Maqedoni. Atyre i shqetëson fakti që BDI e udhëheq vendin, qeverisë Artan Grubi, qeverisë Ali Ahmeti”, tha Grubi.

Sipas tij, qëllimi i këtij grupi njerëzish është që të ndalet kjo qeverisje dhe të mundësohet qeverisja e përbashkët e dy partive VMRO-DPMNE dhe LSDM, që shqiptarët të mbeten anash, ose të gjejnë një shqiptar që do tu shkoj për qejfi.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Persona të caktuar nuk do të përfitojnë nga amnistia! LSDM do të ndërhyjë me amendamente

denari-756x420-696x387-1

Nuk do të ketë rritje lineare të pensioneve! Trençevska: Për një vjet e gjysmë rritëm pensionet për 3.200 denarë

Maqedoni_Bullgari_1

Grupet punuese eksperte të RMV-së dhe Bullgarisë dje kanë mbajtur takim, në fokus realizimi i Marrëveshjes për fqinjësi të mirë

kontrolloret-ajror-MK-1130x635-1-696x391

Kontrollorët e trafikut ajror në Maqedoni paralajmërojnë grevë më 12 tetor

kiro gligorov atentat-696x440

28 vjet nga atentati ndaj presidentit Kiro Gligorov

evn-fatura

LSDM: Çmimi i rrymës nuk do të rritet, po kthehet tarifa e lirë ditore nga dhjetori

kuvendi parlamenti

Propozim-rregullorja e re e Kuvendit të RMV-së sot para deputetëve

spital-1130x635-1-696x391

Një fëmijë 17 vjeçar me autizëm i lidhur me zinxhir në spitalin psikiatrik në Demir Hisar

mepso

Pezullohet kompania diskutabile, MEPSO-s i merrte energjinë elektrike pa e paguar

INFO

NA NDIQ