Gruevski e solli në Maqedoni si investitor të madh,biznesmeni indian Subrata vdiq

INA
INA

15/11/2023

Subrata Roj, biznesmeni kontrovers indian të cilin qeveria e VMRO-DPMNE-së e udhëhequr nga Nikolla Gruevski e solli në Maqedoni si investitor të madh, vdiq në moshën 75-vjeçare pas një sëmundje të gjatë. Ai u shtrua në spital të dielën pasi gjendja e tij u përkeqësua për shkak të problemeve të shumta shëndetësore, raportoi Hindustan Times, transmeton Portalb.mk.

I lindur në vitin 1948, Subrata Roj ndërtoi një perandori të madhe biznesi që përfshin sektorë të ndryshëm si financa, pasuritë e paluajtshme, media dhe hoteleri. Ngritja e biznesit të tij filloi me marrjen e Sahara Finance në mesin e viteve 1970, të cilën ai më pas e transformoi në konglomeratin më të madh të Indisë, Sahara Group.

Në vitin 2014, Gjykata e Lartë e Indisë urdhëroi ndalimin e Subrata Roj për një mosmarrëveshje me Bordin e Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim të Indisë, duke çuar në një betejë të gjatë gjyqësore që përfundoi me atë në burg.

Subrata Roj u shfaq në Maqedoni në gjysmën e parë të viteve 2010, gjatë së cilës u lidh me ndërtimin e një kompleksi të madh turistik në Lubanishtë dhe me blerjen e agrokombinatit “Xhumajlia”, ndërsa si përkujtim për të mbeti monumenti i papërfunduar i Nënë Terezës në sheshin Maqedonia në Shkup, të cilin qeveria e VMRO-DPMNE-së e prezantoi si donacion i tij.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ora

Doganat e Maqedonisë parandalojnë kontrabandim të 84 orëve Casio dhe 7.560 copë bizhuteri

moti

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

stoilkovski

Stoilkovski lë në pikëpyetje pjesëmarjen e VMRO në Qeverinë teknike

Xheladin-Murati-780x470-1-696x419

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

kkk

Spitali Klinik i Tetovës pranon donacion mbi 1 milion euro nga kompania Ecolog (VIDEO)

pazar-treg-shkup-1

Masat anti-krizë, masa populiste për vota në zgjedhje

xhelo

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

INFO

NA NDIQ