Gruevski vitin tjetër do të kthehet në Maqedoni, ja përse?

Picture of ina-online
ina-online

07/09/2023

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski vitin tjetër mund të kthehet në Maqedoninë Veriut, për shkak se me ligjin e miratuar në Kuvend veprat e tij do të vjetrohen, shkruan portali SDK.mk.

Kuvendi dje miratoi ndryshimet ne kodin penal, përmes të cilave ulen dënimet për keqpërdorim të pozitës dhe kompetencave zyrtare dhe për veprat e bashkimit kriminal, për të cilin u akuzuan apo u dënuan ish-funksionarët e VMRO-DPMNE-së, por edhe zyrtarë të pushtetit aktuale.

Pikërisht ish-kryeministri, Nikolla Gruevski që është në arrati pritet të lirohet menjëherë nga dënimi me 9 vjet burgim për rastin “TNT”, ku për shkak të hakmarrjes politike iu rrënua kompleksi “Cosmos” biznesmenit Fijat Canoski. Ai lirohet edhe nga akuza për krim me autostradat kineze, e njohur si “Trajektorja”, raporton SDK. mk.

Gruevski nuk do të mund të kthehet menjëherë nga Budapesti, do të duhet të presë edhe një vit, që të skadojë dënimi për ndikimin ndaj Gordana Jankulloskës për të blerë jashtëligjshëm një Mercedes të shtrenjtë nga paratë e policisë.(INA)

TË FUNDIT
3 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
5 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
5 orë
Spanja kampione e Evropës
6 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
6 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

ME TE LEXUARA

11 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
17 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
10 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
17 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
10 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
16 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
8 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
15 orë
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4367

Spanja kampione e Evropës

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

INFO

NA NDIQ