Gruevski vitin tjetër do të kthehet në Maqedoni, ja përse?

ina-online
ina-online

7 Shtator, 2023

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski vitin tjetër mund të kthehet në Maqedoninë Veriut, për shkak se me ligjin e miratuar në Kuvend veprat e tij do të vjetrohen, shkruan portali SDK.mk.

Kuvendi dje miratoi ndryshimet ne kodin penal, përmes të cilave ulen dënimet për keqpërdorim të pozitës dhe kompetencave zyrtare dhe për veprat e bashkimit kriminal, për të cilin u akuzuan apo u dënuan ish-funksionarët e VMRO-DPMNE-së, por edhe zyrtarë të pushtetit aktuale.

Pikërisht ish-kryeministri, Nikolla Gruevski që është në arrati pritet të lirohet menjëherë nga dënimi me 9 vjet burgim për rastin “TNT”, ku për shkak të hakmarrjes politike iu rrënua kompleksi “Cosmos” biznesmenit Fijat Canoski. Ai lirohet edhe nga akuza për krim me autostradat kineze, e njohur si “Trajektorja”, raporton SDK. mk.

Gruevski nuk do të mund të kthehet menjëherë nga Budapesti, do të duhet të presë edhe një vit, që të skadojë dënimi për ndikimin ndaj Gordana Jankulloskës për të blerë jashtëligjshëm një Mercedes të shtrenjtë nga paratë e policisë.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

spital-1130x635-1-696x391

Nëna e 17-vjeçarit me autizëm që u keqtrajtua në Demir Hisar: Mezi rrinte në këmbë, ishte i mbidozuar nga ilaçet

kovacevski

Kovaçevski demanton Alitin: S’kam biseduar me Ahmetin për Ligjin e UÇK-së!

maqedoni-flamuri

Maqedonia e Veriut ndër 50 vendet më të sigurta në botë

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Persona të caktuar nuk do të përfitojnë nga amnistia! LSDM do të ndërhyjë me amendamente

denari-756x420-696x387-1

Nuk do të ketë rritje lineare të pensioneve! Trençevska: Për një vjet e gjysmë rritëm pensionet për 3.200 denarë

Maqedoni_Bullgari_1

Grupet punuese eksperte të RMV-së dhe Bullgarisë dje kanë mbajtur takim, në fokus realizimi i Marrëveshjes për fqinjësi të mirë

kontrolloret-ajror-MK-1130x635-1-696x391

Kontrollorët e trafikut ajror në Maqedoni paralajmërojnë grevë më 12 tetor

kiro gligorov atentat-696x440

28 vjet nga atentati ndaj presidentit Kiro Gligorov

evn-fatura

LSDM: Çmimi i rrymës nuk do të rritet, po kthehet tarifa e lirë ditore nga dhjetori

INFO

NA NDIQ