Gruevski shkruan postim për 27 prillin: Nëse dikush donte ta vriste dikë, do të shkonin me armë dhe plan

Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/04/2023

Ish-kryeministri i arratisur në Hungari, Nikolla Gruevski ka dal me një postim lidhur me ngjarjet e dhunshme të 27 prillit të 2017 në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, përcjell INA.

Ai ka shkruar se askush nuk kishte shkuar atë ditë për të vrarë dikë, dhe se po të ishte kjo atëherë do të kishte plan dhe armë.

“Asnjë njeri normal në Maqedoni dhe në diasporë nuk beson se të dënuarit dhe të akuzuarit për ngjarjet e 27 Prillit ishin aty për të likuiduar Zoran Zaev dhe bandën e tij të vendosur në pushtet për të ripërcaktuar shtetin”, ka shkruar Gruevski.

Sipas tij, nëse do të donin t’i vrisnin dhe po të ishte ky qëllimi, do të kishin ardhur me armë dhe me plan të mirëplanifikuar dhe mund ta bënin për më pak se një minutë dhe të mos humbnin kohën për rreth një orë me thirrjet verbale dhe një pjesë e vogël e përfshirë në përleshje fizike.

Gruevski është njëri nga të akuzuarit si organizator i ngjarjeve të 27 prillit, por që është në arrati. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zgjedhje maqedoni

17 milionë euro për zgjedhjet

kshz-2-800x445

Nga e premtja fillon afati për mbledhjen e nënshkrimeve për kandidatët presidencialë dhe deputetë

Afrim Gashi

Gashi: Është momenti që ta përmbyllim një cikël të errët të jetës tonë, dhe t’i japim mundësi shpresës, suksesit!

Taravari

Taravari: Edhe sondazhi i Debat Plus shpalli fitues opozitën shqiptare VLEN, ndryshimi ka nis!

Qeveria talat xhaferi

Nga mbledhja e gjashtë e Qeverisë, ja vendimet

talat xhaferi fondacioni albiz

Xhaferi: Investimi te të rinjtë është investim i së ardhmes

sondazhi vlen bdi debat plus

Sondazhi i Debat Plus: Ja kush do t’i fitojë zgjedhjet tek shqiptarët në Maqedoni?

Taravari

Taravari: Ka gjasa që në raundin e dytë për president të shkojë një kandidat shqiptar

kuvendi parlamenti

Ligji i mediave kalon filtrin në komisionin parlamentar për çështje evropiane

INFO

NA NDIQ