Grupi i punës miratoi Propozim-iniciativën për nevojën e ndryshimit të Kushtetutës

INA
INA

26 Maj, 2023

Grupi punues në seancën e sotme miratoi Propozim-iniciativën për nevojën e ndryshimit të Kushtetutës me udhëzime për ndryshimin dhe plotësimin e Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Propozimi do t’i dërgohet Qeverisë, e cila do të duhet ta përcjellë iniciativën në Kuvend, ku do t’i kalojë të gjitha trupat punuese. Propozimi parasheh vetëm ndryshimin e preambulës, ku si pjesë e popujve që jetojnë në RMV janë edhe bullgarët. Kjo kërkesë është kyçe edhe në procesin e fillimit të negociatave për anëtarësim në BE.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

mickovski

Mickoski ofron tri data për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme

arsim sinani

Sinani për 100 ditëshin e ASH-së në Qeveri

feta sela

Alimi: Më ofruan liri me kushtin, ta tradhëtoj Selën

besnik bislimi albin kurti

Zëvendësi i Kurtit publikon dokumente të Serbisë: Beogradi përgatit mënyrën për ndarje të Kosovës

fejzi hajdari

Hajdari: Çka e pret Maqedoninë e Veriut?

antoni blinken

Shqiptarët e Amerikës letër Blinkenit

Kristofer-Hill

Hill për VOA: Kemi probleme me kryeministrin Kurti

Rama-kurti

Pse po e sulmon Kurtin, ja si përgjigjet Edi Rama?

grubi mejer

Grubi: Ne jemi gati për çdo vendim

INFO

NA NDIQ