Grupi Wagner është kthyer dhe po udhëhiqet nga një Prigozhin i ri

INA
INA

02/11/2023

Kompania mercenare ruse Wagner Group ka filluar të rekrutojë përsëri luftëtarë, tre muaj pasi themeluesi i saj, Yevgeny Prigozhin, vdiq në një aksident aeroplani, raportojnë mediat ruse.

Dhe sipas tyre, shkruajnë mediat e huaja, luftëtarët udhëhiqen nga djali i vogël i vetë Prigozhin, Pavel Prigozhin, raportoi 59.RU, një media rajonale e lajmeve me qendër në Perm.Gazeta shkroi të martën se konfirmoi rifillimin e rekrutimit me një përfaqësues të Wagner në Perm.

Ndërsa media me bazë në Novosibirsk, NGS.RU gjithashtu raportoi të mërkurën se Wagner ka filluar të rekrutojë luftëtarë, duke cituar një burim në degën lokale të organizatës mercenare.

Sidoqoftë, gazeta nuk e përmendi Pavel Prigozhin në raportin e saj.

Llogaritë e mediave sociale që promovojnë zyrën e “Wagner” renditën disa kërkesa për rekrutët e mundshëm të martën.

Në postimet e titulluara “Ne po kthehemi”, ata thanë se atyre që shpresojnë të nënshkruajnë një kontratë do të kenë nevojë për një pasaportë ruse për operacione jashtë vendit, të dhënat e familjeve dhe të afërmve të tyre të ngushtë dhe certifikatat e vaksinimit.

Veçanërisht, u tha se aplikantët duhet të sigurojnë dokumente që tregojnë se ata nuk kanë precedentë penalë ose histori abuzimi me drogën – një ndryshim i kohës kur Wagner punësoi të burgosur rusë për të përforcuar trupat e tij në Ukrainë.

Megjithatë, rekrutimi u pezullua të mërkurën në mbrëmje, sipas llogarive, të cilat nuk specifikuan pse.

Pyetjet janë ngritur mbi fatin e Grupit Wagner që nga rebelimi i tij jetëshkurtër kundër Kremlinit në qershor – pas vdekjes së Prigozhin

Pavel Prigozhin, 25 vjeç, tani do të trashëgojë shumë nga pasuria e oligarkut dhe është përfolur për disa muaj në mesin e blogerëve ushtarakë rusë si pasardhësi i Grupit Wagner.

Një kanal Telegram i lidhur me Wagner, Prigozhin 2023, ka promovuar gjithashtu Pavel Prigozhin si udhëheqësin e ardhshëm të organizatës.

Që nga vdekja e Prigozhin, vëzhguesit kanë dyshuar se Ministria ruse e Mbrojtjes do të merrte kontrollin e njerëzve dhe burimeve të Wagner-it, me zyrtarë të inteligjencës perëndimore që i thanë New York Times në gusht se ministria po përpiqet të ristrukturojë kompaninë mercenare. /Telegrafi

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Nëse VMRO nuk propozon ministrat e saj në qeverinë teknike, lë njollë në procesin zgjedhor

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Maqedonia e Veriut kultivon shoqëri të qëndrueshme, të drejtë dhe gjithëpërfshirëse

MUHAMERI

Deklarata Universale e të Drejtave të Njeriut dhe Maqedonia

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ligji për zyrën e kthimit të pronave hyn në procedurë parlamentare në RMV

ulutash

Komandanti i KFOR’it flet për situatën në Veri: E qetë, por mbetet e brishtë

bajram begaj

Presidenti Begaj: Shqipëria u zgjodh për herë të tretë anëtare e Këshillit të të Drejtave të Njeriut në OKB

VISAR

Talat Xhaferi kryeministër, Ademi: Kthim prapa s’ka, moment që shënon histori!

dimitar kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të korrë fitore të dyfishtë në zgjedhje

Rama-Scholz-1068x730-1-600x360

Rama e harron “Open Balkan”, falendëron Scholzin për Procesin e Berlinit, e quan platformë kryesore për rajonin

INFO

NA NDIQ