Guardiola thotë se është gjeni se si e gjeti fitoren ndaj Chelseat

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/01/2023

Trajneri Pep Guardiola bëri shaka duke thënë se ai është ‘gjeni’ pasi një zëvendësim i dyfishtë e mbajti Manchester Cityn në garën për titull në Premier League.

Riyad Mahrez e shënoi golin e vetëm për Cityn në një fitore 1-0 ndaj Chelseat, për të ulur diferencën ndaj liderëve në pesë pikë. Më pak se tre minuta pasi hyri në lojë si zëvendësues, Jack Grealish asistoi Mahrezin për golin e fituesit.

Guardiola më herët kishte larguar Rico Lewis dhe Manuel Akanji për Kyle Walker dhe Joao Cancelo në një përpjekje për të gjallëruar skuadrën e tij pas një pjese të parë të dobët.

“Pjesa e parë ishte e dobët”, tha ai, transmeton Klankosova.tv.

“Ne nuk krijuam shumë, presioni ynë ishte aq i dobët sa nuk ishim të organizuar mirë dhe në pjesën e dytë veçanërisht me Manuel dhe Rico ishim më mirë”.

‘Unë jam një gjeni. Sepse pas Evertonit më pyetën pse nuk bëra një zëvendësim deri në minutën e 81-të. Mendova për këtë sot dhe bëra disa”.

“Ne mund të humbnin këtu, por tani kemi një diferencë prej pesë pikësh. Kemi tre pikë më pak për të luajtur. Do të thotë shumë, por ne duhet ta dëshmojmë veten kështu sepse është normale të jesh në këtë pozicion pas katër Ligave Premier në pesë vjet”.

“Ne kemi mendësinë që në nëntor njerëzit besojnë se tashmë jemi kampionë dhe kjo është e pamundur”.

“Ekipet e tjera që nuk e kanë këtë presion sepse njerëzit thonë në shtator se City do të fitojë”.

“Pas katër Liga Premier në pesë vjet, nuk është e lehtë të shtysh përsëri. Prandaj jam i kënaqur pas asaj që ka ndodhur vitet e fundit”.

“Ne do të preferonim të ishim më afër, por me mënyrën se si luan Arsenali ata meritojnë të përmirësohen. Për ne ishte shumë e rëndësishme, veçanërisht në pjesën e dytë, të jemi të vetëdijshëm se mund ta bëjmë përsëri, përsëri dhe përsëri”, përfundoi Guardiola.

TË FUNDIT
5 orë
Mbappe kërkon durim: Për disa ditë nënshkruaj me klubin e ri
5 orë
U zyrtarizua te Bayern Munich, Kompany thotë fjalët e para: Është një nder i madh të punosh për këtë klub
5 orë
Inteligjenca Artificiale parashikon çdo fitues të Topit të Artë deri në vitin 2038
5 orë
​Publikohet lista e përfaqësueses së Kosovës (LISTA)
5 orë
Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij

ME TE LEXUARA

5 orë
Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij
5 orë
​Publikohet lista e përfaqësueses së Kosovës (LISTA)
2 ditë
​Mbeti jashtë Euro 2024, Cikalleshi i jep fund karrierës me Kombëtaren e Shqipërisë
5 orë
Inteligjenca Artificiale parashikon çdo fitues të Topit të Artë deri në vitin 2038
2 ditë
Mbape e thotë sërish: Jam i dashuruar pas Milanit
5 orë
U zyrtarizua te Bayern Munich, Kompany thotë fjalët e para: Është një nder i madh të punosh për këtë klub
2 ditë
Jasir Asani, i vetmi shok skuadre që kujtohet për Cikalleshin!
5 orë
Mbappe kërkon durim: Për disa ditë nënshkruaj me klubin e ri
2 ditë
Rodrygo nuk e ka nijet largimin nga Reali

LEXO MË SHUMË

ps mbappe

Mbappe kërkon durim: Për disa ditë nënshkruaj me klubin e ri

Vincent Kompany

U zyrtarizua te Bayern Munich, Kompany thotë fjalët e para: Është një nder i madh të punosh për këtë klub

TOPI-I-ARTE

Inteligjenca Artificiale parashikon çdo fitues të Topit të Artë deri në vitin 2038

kosova futboll

​Publikohet lista e përfaqësueses së Kosovës (LISTA)

flick

Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij

bonucci

Leonardo Bonucci përshëndetet nga futbolli i luajtur me një video emocionuese

duka cana

Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21

Jasir Asani

“Nuk është rastësi që kemi ardhur këtu”, Asani: Kam një ndjenjë që do të bëjmë gjëra të mëdha në Europian

Liga e Evropes Europa League

Finalja e Conference League/ Olympiacos-Fiorentina “luftë” për histori në Athinë

INFO

NA NDIQ