Guerot: Kurti i njeh shumë më mirë se unë filozofët francezë (VIDEO)

INA
INA

11/10/2023

E marta e emisionit “Ora e Pasdites” në Klan Kosova, iu dedikua kulturës franceze. Në këtë edicion mysafir special ishte ambasadori francez në Kosovë, Olivier Guerot.

Ai foli për festivalin e filmit “Frankofon” në vendin tonë, duke u shprehur i lumtur për nisjen e tij që do të bëhet të enjten.

“Festivali i filmit “Frankofon” nuk është një festival vetëm i filmit francez, por i të gjitha vendeve frankofone, sepse frankofonia është një organizatë e gjerë, ku përfshihen diku rreth 380 milionë folës nga 88 vende të ndryshme të botë. Kësaj here kryeqyteti i festivalit do të jetë Peja, dhe tema e këtij viti është femërore, pra portrete femërore”, u shpreh ambasadori francez.

Guerot, nuk pati nevojë për përkthim nga gjuha shqipe në frëngjisht, kur moderatorja Njomza Ali – Kajtazi, e pyeti se a flisni me kryeministrin Albin Kurti saj përket shijeve për filmat, meqë i njëjti do të jetë prezent në ceremoninë hapëse të festivalit.

“Bisedat që i bëj me kryeministrin duhet t’i mbajë konfidenciale. Por, përveç politikes flasim edhe për gjëra tjera. Flasim për literaturën, dhe jam shumë i kujdesshëm sepse kur flasim për filozofët francez, ai i njeh shumë më mirë se unë. Kështu që, përpiqem t’i trajtoj temat në të cilat jemi parafërsishit të barabartë të dy” , tha Guerot.

I dërguari i Parisit në Prishtinë u pyet edhe për jetën e tij personale në Kosovë, por, edhe se si ia bën pa djathërat dhe verërat luksoze të Francës, njofton Klankosova.tv.

“Për mua është e rëndësishme kjo njohje me Kosovën, sepse kam pasur njohuri për rajonin, por jo për Kosovën. Përparësia është se është një vend i vogël, dhe kjo më mundëson që përgjatë vikendit me veturën time të shëtis nëpër vende të Kosovës”, tha ai.

Përderisa u qesh dhe e pranoi se pyetja për djathëra është rëndësishme, ai u shpreh: “Së pari, ka djathëra franceze që i gjejmë në disa supermarkete në Kosovë, por ka djathë kosovar, sidomos djathi i sharrit. Ne kemi punuar shumë që djathi i sharrit të ketë emrin “djathi i sharrit”, pra të jetë i mbrojtur me indikacionet si djathë i sharrit, dhe atë edhe e ka fituar “, u shpreh Olivier Guérot.

Intervistën e plotë të tij mund ta gjeni në linkun e mëposhtëm:

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_7409

Si më prezantoi këmbimin e territoreve Hashim Thaçi, plani ishte i Edi Ramës dhe Baton Haxhiut” – Agim Bahtiri rrëfen detaje

Leonard ademi

Vëllau i Liridonës: Shumë njerëz po na ofrojnë informacione rreth vrasjes së Liridonës tonë/ Ja ҫfarë thotë për këto informacione

policia-kosoves

Kosovari erdhi për dasmën e vëllait, hodhi nga kati i 6-të i hotelit të dashurën argjentinase (FOTO)

bugajski

Bugajski zbulon planin e Moskës – ja synimi që kishin me Serbinë për Kosovën!

mesuesja e Liridones

Mësuesja e Liridonës: Nuk e harroj momentin kur Naimi me ftohtësi vendosi tre gishta në ballin e saj dhe nuk e përqafoi

vellau haxhi shala

Vëllai i Haxhi Shalës: Po thonë që e ka pengu drejtësinë, pritet që m’u ekstradu

Naim Murseli

“Burg me 5 yje”, Tomë Gashi tregon se ku po mbahet Naim Murseli – ja çfarë ‘rrezikon’ të organizojë

viza kosova heqja vizave

Kanë mbetur veç edhe pak javë nga liberalizimi i vizave për Kosovën – rregullat dhe kufizimet

Naim Murseli Liridon

Dyshohet se ia shiti armën Naim Murselit: 30 ditë paraburgim për të arrestuarin e katërt për rastin e Liridona Ademajt

INFO

NA NDIQ