Guterres bën thirrjen: Ndaloni përshkallëzimin e rrezikshëm Izrael-Liban

ina-online
ina-online

15/02/2024

“Ndaloni përshkallëzimin e rrezikshëm të luftimeve midis Izraelit dhe Libanit”. Kështu deklaron Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, në ditën kur u numëruan viktimat e reja në kufirin mes dy vendeve, pas një sulmi të Hezbollahut dhe hakmarrjes së IDF, përmes zëdhënësit të tij.

“Përshkallëzimi i fundit është i rrezikshëm dhe duhet të ndalet,” tha Stephane Dujarric, i cili më pas citon një raport të Unifil mbi “një ndryshim shqetësues në përleshjet midis Forcave të Armatosura izraelite dhe grupeve të armatosura në Liban”.

Kujtojmë se Izraeli ka nisur në një kundërpërgjigje të përgjakshme pas sulmeve të Hamasit.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli për çka i shpenzoi 1.5 miliardë dollarë për një natë?

lindja mesme iran irak izrael

Pse Irani sulmoi Izraelin – dhe pse janë armiq?

Antonio Guterres

Sulmet iraniane/ Shefi i OKB-së: As rajoni dhe as bota nuk mund të përballojnë një tjetër luftë

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Parlamenti i Ukrainës miraton ligjin e ri për mobilizimin ushtarak! Rregullore e ashpër për burrat, ja çfarë parashikohet

Biden

Biden premton mbështetje ‘të hekurt’ për Izraelin mes frikës së sulmit nga Irani

anije1

Tre armiqtë historik bëhen bashkë kundër Kinës në Paqësor

INFO

NA NDIQ