Habit piromani grek: Vë zjarre se më pëlqen të shoh zjarrfikësit duke vrapuar

ina-online
ina-online

27 Gusht, 2023

“Më pëlqeu të shihja zjarrëfikësit duke vrapuar për të shuar flakët”. Këto janë fjalët e një 20-vjeçari i cili me një çakmak i vuri zjarrin zonës së Karistos në Evia disa ditë më parë.

Para hetuesve grekë, i riu rrëfeu se kishte shkaktuar katër zjarre të tjera në po këtë zënë gjatë Korrikut, por edhe këtë muaj.

Në një intervistë për median “Star” ai shpjegon se është penduar për veprimin që ka kryer, por dëshmia e tij ka sjell reagime të forta nga opinion publik grek.

Ai është një nga 79 personat e arrestuar që dyshohen për zjarrëvënie.

Beteja me flakët vijon në Evros aty ku situata ka qënë më e rënduar.

Zjarret kanë shkaktuar një fatkeqësi të madhe ekologjike në pyllin e Dadias aty ku edhe para disa ditësh u gjetën trupat e pajetë të 20 emigrantëve.

Në këtë angazhim të madh prej disa ditësh për shuarjen e flakëve në disa rajone në Greqi, marrin pjesë edhe forcat zjarrfikëse dhe të emergjencave civile shqiptare. /Klan news

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5719

Politikani serb: Radoiçiq u mor vesh me autoritetet serbe, prandaj u lirua

Nikola-Sanduloviq

Politikani serb: Ja si deshti të më eliminoj Vuçiqi

Radojcic avokati

Lirohet Radojiçiq, i ndalohet hyrja në Kosovë dhe largimi nga Serbia

Radojcic avokati

Millan Radoiçiq lirohet nga mbajtja, i ndalohet shkuarja në Kosovë

be-kufij

Çekia nga sot vendos kontrolle në kufi me Sllovakinë

Drashkoviq-696x383

Drashkoviq: Serbia dhe serbët janë në shkallën më të lartë të Putinofilisë, më e lartë se në Rusi

Ursula von der Leyen

“Autokrat”, “akt klasik terrorist”, “burim i destabilizimit”, eurodeputetët e PE-së e ‘kryqëzojnë’ Vuçiqin

kurti vucic

“Al-Jazeera”: A ndodhen Kosova dhe Serbia në prag të luftës?

Kati-Schneeberger

Schneeberger: Borrell e Lajçak i’a kanë mbajtur anën Serbisë

INFO

NA NDIQ