Habitet gazetarja: Shqiptarët në Gjermani duan paga më të larta sesa gjermanët, ja sa po e kërkojnë orën

Picture of ina-online
ina-online

05/06/2024

Gazetarja Migena Zylali, ishte këtë të mërkurë në “Good Morning Albanians” në Euronews ku foli për punësimin e shqiptarëve në Gjermani.

Ajo tha se ka raste kur shqiptarët kërkojnë rrogë më të lartë se gjermanët ndonëse nuk e justifikojnë kërkesën e tyre me aftësi.

Ajo tregoi edhe një eksperiencë të sajën me një vajzë nga shqiptari që kërkoi punë në sallonin e saj.

“Unë pata një vajze nga Elbasani e cila donte të punonte. Ajo donte 20 euro orën, pasi ajo tha se kishte 17 vite eksperiencë në Shqipëri dhe kjo i njihej si master. Por që të njihet si master ti duhet të dish veç stilimit të flokëve të grave edhe qethjen e burrave, duhet ti dish të gjitha. Ajo nuk i dinte.

Unë u habita, se unë kam gjermanin që ka 40 vite eksperiencë pune dhe nuk merr aq lekë në orë. Shqiptarët kërkojnë më shumë se sa duhet. Ajo nuk kishte asnjë klient të sajin, meshkujt nuk mund ti qethte dhe kërkonte 20 euro orën. Mua më leverdis më tepër të paguaj dy punonjës gjerman, se të paguaj atë me atë shifër”, tha gazetarja.

TË FUNDIT
14 orë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
15 orë
Banka Popullore: Norma bazë e interesit mbetet në nivelin 6.30%
17 orë
FOTO/Detaje nga gjykimi për vrasjen e ekonomistes nga Kosova në Zvicër, nëna e saj gati sa nuk rrëzohet
18 orë
Për 9.5 milionë euro, Lidl e ka blerë objektin e Mr.Bricolage nga “Skopski Pazar”
18 orë
Si janë pensionet në Gjermani, sa dhe ku duhet të punoni për një pension të mirë?

ME TE LEXUARA

20 orë
Optika Indzi, dyqani më i mirë për syze optike dhe të diellit në Kumanovë
18 orë
Si janë pensionet në Gjermani, sa dhe ku duhet të punoni për një pension të mirë?
18 orë
Për 9.5 milionë euro, Lidl e ka blerë objektin e Mr.Bricolage nga “Skopski Pazar”
17 orë
FOTO/Detaje nga gjykimi për vrasjen e ekonomistes nga Kosova në Zvicër, nëna e saj gati sa nuk rrëzohet
15 orë
Banka Popullore: Norma bazë e interesit mbetet në nivelin 6.30%
14 orë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

LEXO MË SHUMË

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

banka-popullore

Banka Popullore: Norma bazë e interesit mbetet në nivelin 6.30%

drejtesi gjyq

FOTO/Detaje nga gjykimi për vrasjen e ekonomistes nga Kosova në Zvicër, nëna e saj gati sa nuk rrëzohet

Lidl

Për 9.5 milionë euro, Lidl e ka blerë objektin e Mr.Bricolage nga “Skopski Pazar”

euroo

Si janë pensionet në Gjermani, sa dhe ku duhet të punoni për një pension të mirë?

OPTIKA INDZI

Optika Indzi, dyqani më i mirë për syze optike dhe të diellit në Kumanovë

Screenshot_2024-06-11-22-02-33-046_com.facebook.katana-edit

Shqiptarja Sabrina Vela nxënësja më e mirë (Valedictorian) në shkollë të mesme, Staten Island

mickoski

Mickoski zbardhi investimin e parë të huaj në Maqedoninë e Veriut

Aeroporti-i-Shkupit-780x439-1-750x430-1

Paralajmërohet ndërprerje e linjës ajrore Shkup-Gjenevë nga 1 nëntori

INFO

NA NDIQ