Hajdari: Kandidatët shqiptarë garë për nënshkrime, kandidatët maqedonas për president

ina-online
ina-online

27/02/2024

Analisti dhe botuesi i gazetës LAJM, Fejzi Hajdari, ka komentuar fushtën e deritanishme të partive politike për zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut.

Sipas tij, ajo që bie në sy është gara që zhvillojnë kandidatët shqiptarë për të mbledhur 10 mijë nënshkrimet e nevojshme për zyrtarizimin e kandidaturave.

Hajdari thotë se, kjo betejë është e panevojshme pasi për të fituar zgjedhjet nevojiten votat jo nënshkrimet.

“Duke parë deri tani fushatën e cila me sforco po imponon tema të ndryshme që s’janë të denja për këtë fushatë presidenciale, të krijohet një përshtypje që fushata e tanishme te dy blloqet politike shqiptare, për dy kandidatët shqiptarë, të duket sa absurde, aq edhe paradoksale. Pse e them këtë, sepse mirëfilli dihet se gjasat janë ireale, nuk ka teori për të fituar kandidati shqiptar. Ndërkohë, kemi një intensitet, një pompozitet tepër të madh të fushatës ku jepet publicitet grumbullimit të nënshkrimeve që është e aspaktit krejtësisht është formal. Ndërkohë që te maqedonasit të cilët mund ta fitojnë garën presidenciale, nuk ka diçka të tillë. Duke i patur parasysh këto dy tablo të fushatës me sforco te dy blloqet politike shqiptare, të duket shumë absurd. Gjëra të cilën do të duhej ta bënin në parim dy blloqet politike shqiptare, duhet t’i tregohet elektoratit se këtë betejë nuk mund ta fitojnë shqiptarët, por se beteja fokusin e ka te zgjedhjet parlamentare. E gjithë beteja e partive shqiptare në zgjedhjet presidenciale, bëhet për pozicion në zgjedhjet parlamentare”, u shpreh Hajdari.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bujar osmani

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Osmani: Dje paralajmërova, t’i themi stop fushatës së zezë dhe luftës hibride

IMG_1055

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

IMG_1054

Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

INFO

NA NDIQ