Hajdari: Me Ohrin, i jepet mesazh qarqeve ruso-serbe se ky vend është pjesë e NATO’së e BE’së

Iliria News Agency
Iliria News Agency

17 Mars, 2023

Fejzi Hajdari

Gjatë një paraqitje për Televizionin e Tiranës “Panorama”, lidhur me takimi e ardhshëm Kurit-Vuçiq që do mbahet nën patronazhin e BE’sëbnë Ohër, në kontekst të firmosjes së Marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi, analisti politik Fejzi Hajdari ka thënë se Ohri është zgjedhur jorastësisht për mbajtjen e takimit, sepse BE’ja dëshiron t’i nisë një mesazh qarqeve ruso-serbe, të cilat në Shkup kanë qëllime tendencioze për mosfirmosjen e kësaj marrëveshjeje.
“Ohri u zgjodh për shkak të simbolikës së nënshkrimit edhe të disa marrëveshjeve politik me peshë, por edhe për t’i çuar një mesazh qarqeve ruso-serbe në Shkup e gjithandej në rajon, se Maqedonia e Veriut është në NATO dhe me një këmbë edhe në BE. Qarqet e këtilla në Shkup janë shumë detsruktive dhe po punojnë për minimin e firmosjes së Marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve mes dy shteteve Kosovë-Serbi. Mendoj se është mirë edhe shqiptarët ose më mirë partitë shqiptare të këtushme, që janë pro “Open Ballkan”-it, ta ndihmojnë brenda mundësive arritjen e një marrëveshje të këtillë dhe me këtë të evitohen kërcënimet eventuale për shtrirjen e skenarëve të Putinit në rajon”, ka thënë për Televizionin Panorama, Fejzi Hajdari.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

urim

Abdyfetai dhe çmimi që ka liria

bekteshi

“Haraçina nuk është në Hënë”, Bekteshi: Spasovski ta kryej punën!

MUHAMERI

Afër 10 mijë të rinjë për çdo vitë po e braktisin Maqedoninë

kim-mehmeti

Kosova është e rrezikuar edhe nga ‘përfaqësuesit’ shqiptarë të Beogradit në Prishtinë e Tiranë!

kfor

Dy imazhet e Kosovës

kasami alsat

Kasami: 20 %, kusht për ndryshimet kushtetuese

andi

Albin Kurti veç i hoqi qesen pasqyrës

grubi balluku

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

server

Pyet Serweri: A e denoncoi ende sekretari Blinken dhunën ndaj KFOR-it në veri?

INFO

NA NDIQ