Hajredini: BDI do të jetë në pushtet derisa LSDM dhe VMRO duan shqiptarë besnikë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/02/2022

Analisti dhe ish politikani Xhevdet Hajredini deklaroi për Fokus se:Për të qeverisur të qetë (rehat) gjithë mandatin, VMRO dhe LSDM paguajnë votuesit e BDI-së nga buxheti.

BDI është dhe do të jetë në pushtet përderisa VMRO-ja dhe LSDM-ja, apo ndonjë parti tjetër maqedonase, në koalicion do të dëshirojë shqiptarë besnikë, apo që “nuk vlejnë as pesë lekë”, thotë ish-ministri i Financave dhe analisti politik Xhevdet Hajredini.

– BDI është në pushtet, sepse edhe VMRO-ja edhe LSDM-ja “për të qeverisur rehat një mandat tëvplotë” i paguajnë votuesit nga buxheti me vite të tëra, sepse kompetentët ndaluan publikimin e veprave penale që kanë të bëjnë dhe që dalin nga përgjimet e fshehta. Autoritetet zyrtarët funskionarët e (BDI) nuk i ndjekin penalisht kur ndëtojnë ilegalisht në tokë të uzurpuar, kur gjuajnë me armë zjarri në tubime partiake dhe dasma – thotë Hajredini.

Komenti i tij i referohet analizës së botuar në numrin e fundit të të përjavshmes “Fokus” për fenomenin BDI, e cila fiton prej 20 vitesh, ndërkohë që disa nga rivalët e saj po shuhen apo zhduken plotësisht nga skena politike, siç është rasti me PPD-në. dhe PDSH relike e saj. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN sonte mban tubimin qëndror në Shkup, kanë një kërkesë për pjesëmarrësit

bilall kasami

Kasami: Një ndër pikat kryesore të qeverisë së ardhshme do të jetë procesi i decentralizimit

inbound6681746849427487932

Sistemi zgjedhor në RMV të plotësohet me lista të hapura dhe votim për kandidatin e preferuar

kovacevski -agron

Kovaçevski: Në njësinë zgjedhore 6 të gjithë kanë kandidatë nga e kaluara, vetë LSDM ka kandidat për të ardhmen me Agron Demirin

stojance-angellov-701x430

“Ahmeti brohoriti UÇK në qendër të Shkupit”, Angellov: Përdorni frenat e dorës, pas Mickoskit janë “branitellat” që ju fituan në vitin 2001

Ali Ahmeti fronti

Fronti Evropian i përgjigjet Mickoskit

vucic

A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

fatos-rushiti

Një manipulim i ligë i radhës me kategoritë e luftës së UÇK-së

bota-rrezik globi toka

Shënohet Dita e planetit Tokë

INFO

NA NDIQ