Hajredini: Si është e mundur që asnjë zyrtar i BDI-së për 20 vjet nuk është akuzuar dhe dënuar

Picture of ina-online
ina-online

02/06/2024

Ish-ministri i financave dhe njohësi i zhvillimeve politike,Xhevdet Hajredini ka reaguar ndaj njoftimit të krerëve të “Frontit Europian” se do të njoftonin të huajt me “memorandum” se po shkelet legjimiteti i shqiptarëve dhe komuniteteve më të vogla me hyrjen e VLEN-it në Qeveri.

Ai këtë e ka bërë të ditur përmes një postimi në rrjetet sociale, duke shtruar pyetjen se si asnjë zyrtar i BDI-së nuk është akuzuar dhe dënuar për më shumë se 20 vjet.

Ja postimi i plotë:

“Si ka mundësi që asnjë zyrtar i BDI-së nuk është akuzuar dhe dënuar për krim dhe korrupsion gjatë 20 viteve sa kanë qenë në pushtet me VMRO-në dhe LSDM-në, kur dihet se Maqedonia gjatë gjithë kësaj kohe, për shkak të faktorëve relevantë të brendshëm dhe të jashtëm, është konsideruar vendi më i korruptuar në rajon dhe në botë?

Kjo u bë e mundur duke filluar me shpërfilljen e rekomandimeve të Priebe, ndalimin e “bombave” të Zaevit, shfuqizimin e Prokurorisë Speciale, fshehjen e skandalit më të madh me Deutsche Telekom, marrëveshjet e fshehta korruptive me SINOHYDRO dhe BECHTEL e ENKA, si dhe me ndryshime në Kodin Penal, në kundërshtim me qëndrimin e BE-së dhe SHBA-së”.

TË FUNDIT
18 minuta
Xhaferi të hënën i'a dorëzon mandatin Mickoskit
44 minuta
Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut
45 minuta
Taravari: Betohem se do të jem në shërbim të popullit me të njejtin përkushtim si mjek
45 minuta
Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi
51 minuta
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë

ME TE LEXUARA

8 orë
Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)
6 orë
Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT
5 orë
Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke
16 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut, pasdite paralajmërime për shi
51 minuta
Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve

LEXO MË SHUMË

talat xhaferi

Xhaferi të hënën i’a dorëzon mandatin Mickoskit

Qeveria E RMV

Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut

vlen ministrat deputetet

Taravari: Betohem se do të jem në shërbim të popullit me të njejtin përkushtim si mjek

Bilall Kasami

Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi

Qeveria vlen ministrat

Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë

deputetet fronti evropian

Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve

bejxhan iljaz

Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke

isuf kadriu

Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT

LSDM

Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)

INFO

NA NDIQ