Hakerët sulmojnë disa banka në Maqedoninë e Veriut

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

23/02/2022

Mbrëmjën e djeshme për një kohë të shkurtër është rënduar ose bllokuar qasja derit tek web faqja e Bankës Popullore dhe web faqet e disa bankave tjera vendase, konfirmuan nga Banka Popullore, përcjell TV21. Kjo sipas Bankës Populore ka ndodhur pas sulmit të hakerëve, të ashtuquajturit sulm DDoS, ndërkaq nga BP theksojnë se problemet janë evituar për kohë të shkurtër dhe sigurojnë se mbrojtja e të dhënave nuk është dëmtuar.

“DDoS është një sulm në faqet e internetit, në të cilin një numër i madh klientësh fiktive nga lokacione të ndryshme pretendojnë se duan informacion nga faqja, për shkak të të cilit serveri është i mbingarkuar dhe ka nevojë për më shumë kohë për t’iu përgjigjur kërkesave të përdoruesve të vërtetë. Por në këtë rast, as shërbimi nuk fiket dhe as përmbajtja e faqes në internet nuk ndryshohet”, thonë nga Banka Popullore.

Ndryshe, të dielën në Twitter e hakerëve të quajtur “Ushtria e Fuqishme Greke” u bë e ditur se së shpejti do të ketë një sulm hakerësh në të gjitha bankat në Maqedoninë e Veriut.


Hakerët gjatë ditës janë “mburrur” me disa njoftime se kanë sulmuar faqet e shumicës së bankave në Maqedoninë e
Veriut./

TË FUNDIT
36 minuta
Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re
1 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut
1 orë
VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive
3 orë
Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë
6 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

ME TE LEXUARA

1 ditë
Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania
9 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen
1 ditë
“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe”, historiani befason me deklaratat e tij (VIDEO)
1 ditë
BE: Nuk ka plan B për Maqedoninë, gjashtë muajt e ardhshëm janë vendimtare për Ndryshimet Kushtetuese…
24 orë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
1 ditë
Australiani kapet në Ohër për grabitje
9 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
1 ditë
Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare

LEXO MË SHUMË

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re

01000000-0aff-0242-4c1c-08dc7d636377_w408_r1_s

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Screenshot_2024-05-26-18-13-16-159_com.android.chrome-edit

VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive

taravari arben

Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

edi rama

Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

INFO

NA NDIQ