Haki Abazi mbështetje për Frontin Evropian (FOTO)

Picture of INA
INA

03/05/2024

Haki Abazi ka shprehur mbështetjen për Frontin Evropian në Maqedoninë e Veriut.

“Mbrëmë nga Zvicrra direkt kam shkuar në Strugë dhe Veleshtë për të përkrahur shqiptarët në rrugëtimin Evropian dhe përcaktimin e determinuar për zhvillim. Në Strugë u takuam me komunitetin e biznesit ndërsa në Veleshtë takuam me banorët Veleshtarë. Me Veleshtën më mbanë të lidhur edhe kujtimi për bujarinë dhe vllazërinë gjatë kohës së luftës në Kosovë. Energjia dhe entuziazmi Veleshtarë ka vulosur konceptin e bashkimit dhe tejkalimit të ndasive.

Demokracia nuk është sistem perfekt por është mjaftueshëm i hapur për vendimin e pavarur të secilit votues për të bërë përzgjedhjen e pavarur për përfaqësim dhe përcaktim programor. Demokracia mundëson angazhimin e secilit votues edhe për të ngritur çështjet dhë për të kërkuar zgjidhje.

Ardhja ime është një kundërpërgjigjeje tentimit për mashtrim dhe për përçarjen e shqiptarëve për t’i sunduar dhe imponuar një mendësi autokrate qeverisëse dhe një model që lufton dhe armiqëson marrëdhëniet me sektorin privat dhe përjashton anagazhimin qytetarë dhe alademik nga vendim-marrja politike. Me 8 Maj shqiptarët e MV do e votojnë Frontin Evropian dhe do e refuzojnë një mashtrim të tillë të VetëVrasjes politike ashtu siç e refuzuan me 24 Prill”, ka shkruar Abazi. (INA)

TË FUNDIT
45 minuta
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
51 minuta
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
60 minuta
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
2 orë
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit
3 orë
60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ME TE LEXUARA

6 orë
Bastiset shtëpia dhe ambientet e zyrës të prokurorit Ixhet Memeti, dyshohet për mitmarje
1 ditë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
45 minuta
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
20 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë
5 orë
Milloshoski: Pas negociatave me VLEN-in për formimin e qeverisë, do të hapet mundësia për bisedime me ZNAM-in
1 ditë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

LEXO MË SHUMË

qytetare-1280x899

Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta

Prokuroria

Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

uji-vardar

Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

Polici-a-2-750x430

Shoferi 32 vjeç nga Kërçova humbi jetën në aksident trafiku

lojra

Do të largohen rekuizitat argëtuese në Karposh të Shkupit, konfirmon MPB

INFO

NA NDIQ