Hakiku i Çegranit në Japoni, jetëshkrimi i tij është skenar për filmat e Spilberg-ut

INA
INA

23/12/2023

Shkruan: Visar Ademi

Me lejoni te ju prezantoj Hakik Mamutin

Hakiku eshte nga Çegrani i Gostivarit dhe jete-shkrimi i tij eshte eshte skenar per filmat e Spilberg-ut. Ai ka rreth 35 vjet qe jeton ne Osaka, Japan dhe tani me eshte Japonez me pasaporte por edhe me mentalitet.

E pyeta si ka mundesi qe përfundoj ne Japoni? Dhe kur spjegon për rrugetimin dhe jeten e tij, e kupton se disa njerez thjesht jane lindur për te jetuar gjithmone ne nje vend tjeter por rralle kane patur guximin e Hakikut. Per disa njerez vendi i lindjes eshte si ajo kemisha qe nuk te rin komod, te vjen e ngushte dhe e vogel per madheshtine e trupit tend. Edhe per Hakikun Maqedonia ka qene teper e vogel.
Ai pasi perfundon studimet ne Kajro dhe mer 1 vit te lire per te shetitur boten (pak a shume si studentet Amerikan por e padegjuar si koncept te ne). Ka bredh boten gjate atij viti, Europe, Afrike, Azi dhe kur ka mbritur ne Japoni ka rene ne dashuri ne shikim te pare. Normal pastaj gjen edhe dashurine e jetes se tij (martohet me Japoneze) dhe fillon te krijoj jeten ne kete vend ishullor. Ai tani eshte shume i suksesshem por, pranon qe ka mall shume te madh edhe per vendlindjen.

Tek sa flet për kulturen Japoneze kupton qe tragjedia dhe madheshtia e kombit tone ngerthehen shpesh me njera tjetren. Tragjike qe na ikin njerezit dhe nuk ngelen me asnje ne vendlindje por, ne te njejten kohe edhe madheshtore tek sheh keto storie suksesi si Hakiku qe jane ambasadore te vertete te kombit tone neper bote dhe prezantojne variantin me te mire tonin. Hakiku eshte me gjithe mend i tille.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rrjeti bizneseve zvicer

Të krijojmë një bankë komerciale shqiptare në Zvicër

michael tasellari

Njihuni me shqiptarin që punon në kompaninë e Elon Musk (VIDEO)

qani dehari

Ndahet nga jeta Qani Dehari, aktivisti nga Sllupçani që një jetë ia kushtoi kombit

Mirlinda ademi

Mirlinda, shqiptarja që doktoroi për mjekësi në Universitetin e Cambridge-it

gjermani-kufi

Në Gjermani nuk mund të hyni me pasaportën e vjetër të Maqedonisë

Luiza Duraki2

Haraçinasja që synon Parlamentin e Brukselit

policia-1-1-1392x766

Shtetasi i Maqedonisë së Veriut vret bashkëshorten në Gjermani

policia gjermane gjermani

Eritreasi vret një shtetas të Maqedonisë në Gjermani

sunaj-raimi

Puna e tre gjërave që e korisin burrin!

INFO

NA NDIQ