Hakimi nuk ka dyshime për “yllin” e futbollit që meriton Topin e Artë

INA
INA

21/09/2023

Mbrojtësi i Paris Saint-Germain, Achraf Hakimi beson se shoku i tij i ekipit, Kylian Mbappe, meriton të fitojë Topin e Artë këtë vit.

Parizienët e nisën me këmbën e mbarë sezonin e ri të Champions League, duke mposhtur Borussian e Dortmundit me rezultatin 2-0. Mbappe dhe Hakimi ishin autorët e golave për francezët. Mbrojtësi maroken ka dhënë një intervistë për “Bein Sports” pas ndeshjes me Dortmundin duke deklaruar se Mbappe duhet ta fitojë Topin e Artë.

“Për atë që ka bërë sezonin e kaluar, Mbappe meriton ta fitojë Topin e Artë. Është një lojtar i madh, e ka treguar në fushë se e meriton. Shifrat i japin atij të drejtë pasi ka shënuar shumë gola”.
Kylian Mbappe është një nga favoritët për të fituar Topin e Artë 2023. Francezi e mbylli sezonin me 41 gola dhe 10 asiste. Megjithatë, favoritët kryesorë mbeten Erling Haaland, i cili u shpall kampion Europe me Manchester City-n, dhe Lionel Messi, i cili fitoi Kupën e Botës me kombëtaren e Argjentinës.

Achraf Hakimi është pjesë e Paris Saint Germain që nga korriku i vitit 2021, kur u transferua nga Interi për 68 mln Euro. që atëherë, 24-vjeçari ka bërë 86 paraqitje me kryeqytetasit, teksa ka e ka ndihmuar ekipin në fitimin e dy titujve të Ligue 1 në Francë./ SuperSport

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

guardiola

Gabimi i jashtëzakonshëm i gjyqtarit, Guardiola: Çfarë t’i them skuadrës dhe tifozëve pas një ndeshje si kjo?

Pogba

Pogba u gjobit me 20 mijë euro nga Allegri, për dëgjimin e muzikës me zë të lartë…

Ylber Ramadani

Shorti i Europianit/ Ramadani: Kundërshtarë të fortë, por Shqipëria nuk do të dorëzohet!

Pochetino

Pochettino ‘në qiellin e shtatë’: “Ne jemi një ekip i vërtetë”

moscardo-

E duan pesë gjigantët evropianë, por PSG po e fiton garën për sensacionin gjerman

Inzaghi 1

Inzaghi: Përqafova të gjithë futbollistët, sukses i merituar

inter-16-650x358

Inter mposht Napolin, rimerr kryesimin në Seria A

Napoli rrahmani

“Dy gabime kundër Napolit, arbitri dhe VAR kishin një ditë të keqe”

fc shkupi

Shkupi fiton derbin e madh shqiptar

INFO

NA NDIQ