Hakmerret Turqia, bombardon ashpër bazat e kurdëve

INA
INA

02/10/2023

Pas tentativës për të sulmuar Ministrinë e Brendshme dhe Parlamentin, Turqia ka ngritur në ajër avionët e saj për t’u hakmarrë ndaj militantëve kurdë.

Sipas raportimeve nga Ankaraja zyrtare, më shumë se 20 objektiva të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit që ndodhen në veri të Irakut u goditën nga raketat turke mbrëmjen e së dielës.

“Sulmet ajrore u kryen në objektiva terroristë në zonat e Metina, Hakurk, Kandil dhe Gara në Irakun verior. Gjithsej 20 objektiva terroristë u shkatërruan dhe një numër i madh terroristësh u neutralizuan”, thuhet në deklaratën e ministrisë.

Një ditë më parë, dy persona iu afruan kompleksit të ndërtesave qeveritare dhe tentuan të ndërmerrnin një sulm të rëndë, por që përfundoi vetëm me vdekjen e tyre. Gjatë këtij sulmi u lënduan dhe dy efektivë policie. Ishin pikërisht militantët kurdë ata që pranuan se ishin prapa kësaj ngjarje që tronditi Turqinë mëngjesin e së dielës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

grat me te fuqishme

Forbes publikon listën e femrave më të fuqishme në botë, kryeson Ursula von der Leyen

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Rusia gjatë natës ka lëshuar 48 drone mbi Ukrainë, rrëzohen 41

JIM townsend

Townsend: Nuk mendoj se do ketë shpërthim lufte në Ballkan

Benjamin Netanyahu

Netanjahu: Vetëm ushtria izraelite mund të çarmatosë Gazën

INFO

NA NDIQ