Haland s’ka të ndalur, vendos tjetër rekord në Ligën e Kampionëve

INA
INA

29/11/2023

Me golin e realizuar ndaj Lajpcigut, në fitoren 3-2 të Man. Sitit ndaj ekipit gjerman, sulmuesi norvegjez Erling Haaland jo vetëm rihapi ndeshjen, por edhe shkroi një tjetër faqe të rëndësishme të karrierës së tij dhe të Ligës së Kampionëve.

Sulmuesi i Man. Sitit është futbollisti më i ri në histori (23 vjec e 130 ditë) që arrin të realizojë 40 gola në garën elitar të futbollit evropian. Jo vetëm kaq, por është edhe lojtari i parë që arrin të realizojë 40 gola duke luajtur vetëm 35 ndeshje.

Për krahasim, në vendin e dytë të kësaj renditje ndodhet Rud Van Nistellroj, që arriti të realizojë 40 gola në Ligën e Kampionëve, me 45 ndeshje të luajtura. Në vendin e tretë është Kilian Mbape, me 40 gola në 59 ndeshje.

Pas francezit vijnë Lionel Mesi dhe Robert Levandoëski, që kanë realizuar 40 gola në Ligën e Kampionëve, në 61 ndeshje të luajtura.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

champions

UEFA prezanton Championsin e ri, më shumë ndeshje dhe spektakël

MUNICH, GERMANY - APRIL 01: Kingsley Coman (C) of Bayern München celebrates scoring the 4th team goal during the Bundesliga match between FC Bayern München and Borussia Dortmund at Allianz Arena on April 01, 2023 in Munich, Germany. (Photo by Alexander Hassenstein/Getty Images)

Revolucion i thellë te Bayerni – vetëm katër lojtarë e kanë vendin e sigurt

Messi Mesi Inter Miami

Messi nën presion

vandijk2

Van Dajk: Liverpulli mbetet në garë për titull, përpos mungesave të mëdha

haland

VIDEO / Mjafton Erling Haland, Man. Siti ndalet pas Liverpullit

luka modric

Oferta e habitshme që pritet të marrë Luka Modric nga Real Madridi…

Modric-800x445

Luka Modriç refuzon Carlo Ancelotti

manchester-city

​City e mposht Brentfordin, Arsenali zbret në vendin e tretë

inter fiorentina

​Interi kalon në epërsi kundër Atletico Madridit

INFO

NA NDIQ