Haliti i ASH-së i përgjigjet deputetit të VMRO-së me padi: Mjaft me akuza dhe shpifje shovene

Picture of ina-online
ina-online

25/11/2023

Drejtori i Inspektoratit të Arsimit, Halit Ferati i është përgjigjur akuzave të deputetit të VMRO-DPMNE,Igor Zdravkovski, i cili hodhi akuza dhe kërcënime ndaj Feratit, por theksoi se nuk do lejoj hapjen e paraleleve shqipe në Çashkë.

“Në Komunën e Çashkës me rrethinë, bashkëjetesë ka pasë dhe do të ketë.
Pas shpifjeve të një deputeti, i cili te qytetarët e Velesit njihet si Igraorecot, ish mësues i ciklit të ulët, i cili në vend që të jetë shembull për rrethin e Velesit dhe Çashkës, të ndihmojë në përparimin e të gjithë qytetarëve pa dallim feje e kombi, pasi ai pagohet nga tatimi i të gjithë qytetarëve, ai mban fjalim me gjuhën e urrejtjes për prishjen e rendit dhe qetësisë, fjalim me shprehje shovene, fjalim në baza etnike dhe përdor fjalë të pahijshme, fjalë që nuk i përdorin as qytetarët e thjeshtë të cilët nuk kanë arsim elementar. Për të gjitha shpifjet, të gjitha të pavërtetat dhe fyerjet në bazë nacionale dhe gjuhës së urrejtjes, prishjes së rendit dhe qetësisë e bashkëjetesës në rrethin tonë, si dhe fyerjet dhe të pavërtetat që i ka thënë për emrin dhe mbiemrin tim e që nuk ngjajnë për nivelin e një deputeti, do të ngritet aktpadi private”, theksoi Ferati.

Deputeti i VMRO-DPMNE-së, Igor Zdravkovski, ka organizuar protesta kundër hapjes së paraleles shqipe në Komunën e Çashkës.
Deputeti opozitar maqedonas ka përdorur një fjalor kërcënues dhe urrejtës, duke i akuzuar edhe si njerëz të malit banorët e Jabollçishtit dhe tjerë.

Po ashtu ai akuzoi si kaçak drejtorin e Inspektoratit të Arsimit, Halit Ferati.
Sipas tij, ky drejtor nga radhët e ASH-së se po synon të rrëmben territore dhe planifikon të shqiptarizojë Çashkën. Zdravovski më tej tha se ka përkrahjen e partisë së tij se nuk do lejoj shkollë shqipe në Çashkë, por do propozojnë shkollë në fshatin Banjicë.

TË FUNDIT
32 minuta
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
38 minuta
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
47 minuta
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
53 minuta
Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën
1 orë
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

ME TE LEXUARA

23 orë
A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?
38 minuta
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
16 orë
Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga
1 ditë
Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim
4 orë
Do të largohen rekuizitat argëtuese në Karposh të Shkupit, konfirmon MPB
23 orë
S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta

LEXO MË SHUMË

qytetare-1280x899

Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta

Prokuroria

Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

Shkolla Vizbeg

Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

uji-vardar

Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

Polici-a-2-750x430

Shoferi 32 vjeç nga Kërçova humbi jetën në aksident trafiku

INFO

NA NDIQ