Haller mposht tumorin dhe kthehet në fushë!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/01/2023

Ishte një moment vërtet emocionues për tifozët e Borusias së Dortmundit dhe jo vetëm, teksa panë Sebastian Haller,

28 vjeç, të rikthehej në fushë edhe pse vetëm për pak minuta. Ish lojtarit të Ajaksit ju desh të ndërpriste karrierën për tu kuruar ndaj kancerit në testikuj, që ju diagnostikua në korrik të 2022, pak ditë pas transferimit te Borusia. Ju nënshtrua dy operacioneve dhe katër cikleve të kimioterapisë, por gjatë trajtimit vazhdoi të stërvitej vetë.

Rinisi punën me shokët vetëm të shtunën e kaluar, në 7 janar, dhe kundër Fortuna Dyseldorf, në një miqësore të luajtur në Marbella të Spanjës më në fund u rikthye të luante, duke veshur për herë të parë fanellën e Dortmundit. 28 minuta në pjesën e dytë, duke ndihmuar skuadrën e tij të fitonte 5-1.

closevolume_off
“Ishte një moment i jashtëzakonshëm, të luash të jep një ndjesi shumë më të fortë se sa kur stërvitesh apo vrapon.

Më mungonte kjo ndjesi, – komentoi Haller në një prononcim pas ndeshjes, ndërkohë që trajneri i Borusias së Dortmundit Edin Terzic deklaroi: “Ishte diçka e veçantë për Seb dhe për familjen e tij, por edhe për ne. Ishte hera e parë që vishte fanellën e Dortmundit, dhe jo një jelek stërvitjeje. Jemi krenarë për atë që ka bërë dhe atë që mundi të provonte”.

TË FUNDIT
4 orë
Kërkohen kandidatë për të qenë 'ndërlidhësit' e Hansi Flick në Barcelonë...
4 orë
Kualifikimi në Champions/ Interi dhe Juvja mbushin arkat, por kujdes nga Roma
4 orë
Manaj përshëndetet me klubin turk, gati për një hap të madh në karrierë
4 orë
Vendos supergoli i Granit Xhakës, Leverkusen fiton edhe Kupën e Gjermanisë
5 orë
Real Madridi shpallet klubi më i pasur në botë, ja sa miliardë është vlera e tij

ME TE LEXUARA

21 orë
Manchester Utd fiton Kupën e Anglisë
20 orë
“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe”, historiani befason me deklaratat e tij (VIDEO)
20 orë
Dortmundi përgatit festën
20 orë
Ekskluzive/ Zbulohen katër lojtarët e parë të Sylvinho për Euro 2024, Broja bën ‘misteriozin’: Kam ardhur për pushime
19 orë
Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)
19 orë
Money| Sa pritet të fitojë Shqipëria nga pjesëmarrja në Euro 2024
5 orë
Real Madridi shpallet klubi më i pasur në botë, ja sa miliardë është vlera e tij
1 ditë
Italia publikon listën e futbollistëve për Euro 2024, mungon Immobile (LISTA)

LEXO MË SHUMË

Hans flik hansi flick

Kërkohen kandidatë për të qenë ‘ndërlidhësit’ e Hansi Flick në Barcelonë…

inter fiorentina

Kualifikimi në Champions/ Interi dhe Juvja mbushin arkat, por kujdes nga Roma

rej manaj

Manaj përshëndetet me klubin turk, gati për një hap të madh në karrierë

XHAKA GRANIT

Vendos supergoli i Granit Xhakës, Leverkusen fiton edhe Kupën e Gjermanisë

belingam real madrid

Real Madridi shpallet klubi më i pasur në botë, ja sa miliardë është vlera e tij

kombetarja kuq e zi

Money| Sa pritet të fitojë Shqipëria nga pjesëmarrja në Euro 2024

kler caku

Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)

kombetarja

Ekskluzive/ Zbulohen katër lojtarët e parë të Sylvinho për Euro 2024, Broja bën ‘misteriozin’: Kam ardhur për pushime

Borusia Dortmund

Dortmundi përgatit festën

INFO

NA NDIQ