Hamasi lëshon raketa thellë në Izrael, ndizen sirenat në Tel Aviv

INA
INA

10/11/2023

Sirenat kanë rënë në Tel Aviv dhe zonat përreth, ndërsa Hamasi tha se hodhi raketa thellë në Izrael, raporton Reuters.

Mjekët raportuan se dy gra në Tel Aviv pësuan plagë nga breshëria e sulmeve, e cila pasoi relativisht një qetësi në gjuajtjen me raketa ndërsa forcat izraelite kryenin një ofensivë tokësore në Gaza në javën e pestë të luftës.

Ushtria tha se rreth 9,500 raketa dhe dronë ishin hedhur në Izrael nga Gaza dhe fronte të tjera që nga 7 tetori. Ai shtoi se 2,000 prej tyre ishin rrëzuar nga mbrojtja ajrore, ndërsa rreth 12% e raketave të Gazës, të cilat kryesisht janë prodhuar në vend, kishin rënë brenda territorit palestinez.

“Me hyrjen e forcave (izraelite) në terren, ka një rënie të konsiderueshme në numrin e lëshimeve”, tha ai.

Shifrat e dhëna nga ushtria nuk janë verifikuar nga Guardian, që raportoi lajmin, transmeton Gazeta Express.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

grat me te fuqishme

Forbes publikon listën e femrave më të fuqishme në botë, kryeson Ursula von der Leyen

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Rusia gjatë natës ka lëshuar 48 drone mbi Ukrainë, rrëzohen 41

JIM townsend

Townsend: Nuk mendoj se do ketë shpërthim lufte në Ballkan

Benjamin Netanyahu

Netanjahu: Vetëm ushtria izraelite mund të çarmatosë Gazën

mexhiti arabi

Mexhiti: Maqedonia e Veriut dhe Emiratet e Bashkuara Arabe do të forcojnë bashkëpunimin në shëndetësi

INFO

NA NDIQ