Hamasi njofton botën: Jemi afër një marrëveshjeje për armëpushim me Izraelin

INA
INA

21/11/2023

Ndërkohë që lufta, e cila vazhdon prej javësh, mbetet në agjendën kryesore të botës, lideri i Hamasit theu heshtjen. Një deklaratë e jashtëzakonshme për një marrëveshje armëpushimi erdhi nga lideri i Hamasit.

“Ne jemi afër arritjes së një marrëveshjeje për një armëpushim me Izraelin”, tha sot në Telegram një nga liderët e Hamasit, Ismail Haniyeh.

Zyrtarët e Hamasit i thanë transmetuesit Al Jazeera se detajet e armëpushimit do të njoftohen kur të finalizohet nga ndërmjetësit e Katarit.

Negociatorët nën ndërmjetësimin e Katarit po negociojnë për të nënshkruar një marrëveshje që do të lejojë lirimin e rreth 240 të burgosurve, kryesisht izraelitë, të kapur më 7 tetor dhe një armëpushim në Gaza, ku më shumë se 13 mijë njerëz u vranë në sulmet izraelite. Thuhet se në tavolinë është edhe lirimi i disa palestinezëve, përfshirë gra dhe fëmijë, nga burgjet izraelite.

Të hënën, presidenti amerikan Biden tha se besonte se një marrëveshje për lirimin e pengjeve ishte afër.

Ndërkaq 17 persona u vranë dhe disa të tjerë u plagosën mbrëmjen e kaluar në një sulm izraelit në kampin e refugjatëve Nuseirat, në jug të Gazës. Sipas mediave palestineze, viktimat përfshijnë gjithashtu gra dhe fëmijë. Tre trupa u nxorën nga rrënojat pasi forcat izraelite goditën një ndërtesë banimi në Jabalia, në veri të Gazës, ndërsa disa njerëz ishin ende të bllokuar nën ndërtesën e shembur.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

grat me te fuqishme

Forbes publikon listën e femrave më të fuqishme në botë, kryeson Ursula von der Leyen

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Rusia gjatë natës ka lëshuar 48 drone mbi Ukrainë, rrëzohen 41

JIM townsend

Townsend: Nuk mendoj se do ketë shpërthim lufte në Ballkan

Benjamin Netanyahu

Netanjahu: Vetëm ushtria izraelite mund të çarmatosë Gazën

mexhiti arabi

Mexhiti: Maqedonia e Veriut dhe Emiratet e Bashkuara Arabe do të forcojnë bashkëpunimin në shëndetësi

INFO

NA NDIQ