Hamasi u kërkon palestinezëve të injorojnë urdhrat e evakuimit të Izraelit

INA
INA

13/10/2023

Hamasi u ka bërë thirrje palestinezëve të qëndrojnë në shtëpitë e tyre pasi Izraeli lëshoi urdhra gjithëpërfshirëse evakuimi në Gaza.

Autoriteti i Hamasit për çështjet e refugjatëve të premten u bëri thirrje banorëve të veriut të territorit që “të qëndroni të palëkundur në shtëpitë tuaja dhe të qëndroni të patundur përballë kësaj lufte të neveritshme psikologjike të zhvilluar nga okupimi”, raporton AP.

Izraeli ka urdhëruar evakuimin e veriut të Gazës, duke përfshirë qytetin e Gazës, shtëpia e qindra mijëra njerëzve.

Palestinezët do të mund të iknin vetëm në jug brenda Gazës pasi Izraeli e ka mbyllur plotësisht territorin.

OKB thotë se 400,000 palestinezë tashmë janë zhvendosur brenda.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Putin Yekaterina Duntsova

Kush është 40-vjeçarja që sfidon Putin, synon të rrëzojë nga froni kreun e Kremlinit

biden trump

Trump: Biden është kërcënimi i vërtetë për demokracinë, jo unë

izrael tel aviv gaza

Forcat izraelite të Mbrojtjes: Mbi 100 ushtarë izraelitë të vrarë që nga operacioni tokësor

serbet rusi mercenar serb

Rusia ka humbur 338,820 trupa në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

INFO

NA NDIQ