Hani këto ushqime për forma perfekte trupore

Konsumimi i ushqimeve që përmbajnë shumë flavonoide mund të parandalojë shtimin në peshë dhe në të njejtën kohë përshpejton humbjen e peshës.

Hulumtuesit nga Harvardi dhe Universiteti i Anglisë Lindore (UEA) zbuluan se konsumimi i ushqimeve të caktuara që përmbajnë flavonoide mund të reduktojnë ndjeshëm shtimin e peshës, transmeton Klan Kosova.

Sipas profesorit në UEA dhe autorit kryesor në studim, Aedin Cassidy, ushqimet më të mira për të pasur formë perfekte trupore janë si më poshtë:

Mjedrat

Boronicat

Manaferrat

Luleshtrydhet

Qershitë

Rrushi

Kumbullat

Rrepka

Çaji

Kakao

Dardha

Molla

Portokaj, grejpfrut, limon

Qepë

Specë

Patëllxhan i zi

Studimi zbulon se nëse konsumohen vetëm 80 gramë nga frutat dhe perimet nga kjo listë, shëndeti juaj përmirësohet.

Rezultatet treguan poashtu se sasi të vogla të flavonoideve mund të ndikojnë në mbajtjen e peshës ideale dhe madje edhe në humbjen e peshës së tepërt. /KlanKosova/