Hapje e laboratorit të parë bioteknologjik në Qytetin e Shkupit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/03/2023

Laboratori i parë bioteknologjik në Qytetin e Shkupit do të hapet sot në ora 11, në SHMQ “Maria Kiri-Skllodovska”. Në ngjarje do të mbajnë fjalime Armen Gregorian, përfaqësuesja e përhershme e UNDP-së, Patricia DiXhovani, përfaqësuesja e UNICEF-it dhe kryetare e Qytetit të Shkupit, Danella Arsovska.

“Me hapjen e këtij laboratori bioteknologjik nga UNDP, UNICEF dhe Qyteti i Shkupit, formohet Nisma nacionale për transformimin e biombeturinave dhe bioteknologjive, e cila do të nxisë inovacione, edukim dhe të inspirojë angazhman dhe aktivitetet nga bahskësi të ndryshme në vend për gjetjen e zgjidhjeve për mbrojtjen e mjedisit jetësor, thonë nga pushteti lokal.

Nga Qyteti i Shkupit shtojnë se me labratorin e parë, nxënësit, studentët dhe sektori akademik, si dhe sektori civil, sipërmarrësit, inovatorët, do të mund të eksperimentojnë me transformimin e biombeturinave, si dhe me bioteknologji, si pikë hyrëse në krijimin e mundësive sipërmarrëse për një të ardhme më të gjelbër.

TË FUNDIT
1 orë
“Tym i bardhë për ‘Zgjedhoren’”, marrëveshja PS-PD: Ja si do zgjidhen deputetët
1 orë
Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!
1 orë
Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA
2 orë
Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”
2 orë
Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

ME TE LEXUARA

1 ditë
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes
9 orë
Kurti: Mos ta heroizojmë Faton Hajrizin, patriot në Republikën e Kosovës është Afrim Bunjaku
1 ditë
“Pyete babin tënd! S’mund të flisni për dinjitet kombëtar”/Përplasje e ashpër mes Zejdit dhe Shaqirit në Kuvend
1 orë
Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA
1 ditë
Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor

LEXO MË SHUMË

komisioni-1

“Tym i bardhë për ‘Zgjedhoren’”, marrëveshja PS-PD: Ja si do zgjidhen deputetët

IMG_1564-scaled

Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!

sevim hoxha

Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA

ASH

Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”

452382115_1050157969799362_925654468935515164_n

Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

burg

Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

qeveria e maqedonise

Qeveria emëroi disa drejtorë

IMG_0040

Iseni: Do të punoj me përkushtim për sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve

Ixhet-Lutfiu-

Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë

INFO

NA NDIQ