Haraçina, pa ujë, pa kanalizime dhe deponi të egër

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

19/01/2022

Banorët e Haraçinës, përveç hallit me kanalizimin dhe mungesën e ujit, me vite i shqetëson edhe kjo deponi në dalje të fshatit. Shumë kryetarë komune janë ndërruar deri më tani, por problemi asnjëherë nuk ka marrë zgjidhje përfundimtare.

E kryetari i ri i Haraçinës, Ridvan Ibrahimi, thotë se është duke u përpjekur për gjetjen e një gjuhe të përbashkët edhe me deponinë “Drislla”, 25km larg nga Haraçina, që mbeturinat të shkojnë atje. Pohon edhe se do ketë edhe një riorganizim të ri për mbledhjen e mbeturinave me ndonjë kompani publiko-private.

“Unë planifikoj që ndoshta si fillim të bëjmë një organizim krejtësisht të ri në këtë çështje. Vlen të theksohet se ndërmarrjet komunale në Haraçinë për fat të keq nuk janë funksionale dhe ky mos funksionalitet daton shumë herët. Por në këtë rast mendoj që do të duhet kohë që të bëjmë një riorganizim krejtësisht të ri dhe mendoj që këtë do ta arrijmë ndoshta me ndonjë ndërmarrje Publiko Privat që vërtet Haraçina të duket pastër edhe mirë”, tha Ridvan Ibrahimi, kryetar i Haraçinës

“Me vite kryetarët e komunave po ndërrohen në komunën e Haraçinës, por asnjëri ende deri më tani nuk ka gjetur ndonjë zgjidhje për ta rregulluar deponinë e egër këtu mbi fshatin Haraçinë”.

Një premtim se do të pastrohen të gjitha deponitë në Qytetin e Shkup e rrethinë, e dha edhe kryetarja e Qytetit, Danella Arsovska.

“Pastrimi i të gjitha deponive në Qytet e rrethinë edhe atë në 82 ditët e para të mandatit”, tha Danella Arsovska, kryetare e Qytetit të Shkupit.

E pyetem Kryetarin e Haraçinës se a është kontaktuar nga kryetarja Arsovska për këtë problematikë, ndërsa na tha se deri më tani nuk ka pasur kontakte me të parën e kryeqytetit për pastrimin e deponisë.

TË FUNDIT
50 minuta
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
2 orë
VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij
2 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
2 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
2 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...

ME TE LEXUARA

1 ditë
Saranda dhe Ksamili me plazhe të tejmbushura. Rama shperndan videon
1 ditë
I punësuari në një bastore sportive në Tetovë e vodhi xhiron ditore, policia e arreston
5 orë
Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit
1 ditë
Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së
9 orë
Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë
1 ditë
Mickoski takohet me Vuçiqin: Të thellojmë edhe më shumë bashkëpunimin mes dyja vendeve
8 orë
VLEN: BDI me xhepat plot, shet patriotizëm të rrejshëm, ja keqpërdorimet nga funksionarë dhe familjarë të kreut të BDI-së
1 ditë
Pajisja misterioze: A po komunikonte atentatori i Donald Trump me dikë tjetër?

LEXO MË SHUMË

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

IMG_4516

VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

IMG_4512

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

vjosa-osmani

Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit

INFO

NA NDIQ