Haradinaj drejton gishtin kah Kurti: Zhvillimet kanë shkuar në rrugën e gabuar për fajin e këtij njeri

Picture of INA
INA

28/09/2023

Ish-kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se në Kuvendin e Kosovës duhet të miratohet një Rezolutë që dënon terrorizmin dhe që kërkon hetim ndërkombëtar për terrorizmin e sponsorizuar nga Serbia, shkruan Express.

„Ajo që ka ndodhur të dielën ishte sulm terrorist i sponsorizuar nga Serbia. Por ky sulm dhe terroristët e morën përgjigjen më të mirë që kanë mundur me e marrë. Kosova në koordinim me aleatët i mposhtën me turp. Një rezolutë që e dënon terrorizmin do të duhej të kalonte në Kuvend. Një rezolutë ku kërkohet hetim ndërkombëtar për zbardhjen e involvimit të Serbisë. Do të ndihmonte edhe ndërkombëtarët që të ndëshkonin sponsorët e terrorizmit“, ka thënë Haradinaj.

Haradinaj ka thënë se këto veprime i bën Serbia për të mbajtur jostabilitetin në Kosovë dhe në rajon

„Por pse Serbia veproi kështu. Serbia I ka përgatitur terroristët për të mbajt jos tabilitet në Kosovë dhe rajon. Për të mbajtur status-quon, për të mos arrit tek implementimi I marrëveshjes. Ka interes me Rusinë për vazhdimin e jostabilitetit. Por pse, sepse po të implementohej marrëveshja, Kosova do të kishte të nënshkruar Partneritetin për Paqe”, ka shtuar tutje kreu i AAK-së, raporton Express.

Haradinaj ka thënë se dy vjet më parë iu kishte dërguar letër krerëve të shtetit që të zgjidhnin SHBA-në për marrëveshjen me Serbinë, por thotë se kryeministri Albin Kurti kishte bërë të kundërtën duke zgjedhur Borellin dhe Lajcakun.

Ai ka thënë se nëse do të zgjidhej Amerika dy vjet më herët, Kosova do të kishte marrëveshjen për njohje me Serbinë dhe se do të ishte në proces të anëtarësimit në NATO, ku ushtria e Kosovës do të kontrollonte vijën kufitare bashkë me ushtrinë e KFOR-it.

Ndërkohë Haradinaj ka thënë se Kurti tashmë po i fajëson Borellin dhe Lajcakun të cilët i kishte zgjedhur vetë para dy vjetëve. Kreu i AAK-së ka thënë se mashtrimi s’kalon dhe ka drejtuar gishtin kah kryeministri Albin Kurti, duke thënë se gjërat kanë shkuar në rrugë të gabuar për faj të kryeministrit, shkruan Express.

“Iu kam dërguar letër dy vjet më parë, ku iu kam thënë se duhet ta kërkoni Ëashingtonin për marrëveshje. Por Kurti e bëri të kundërtën, e zgjodhi Borellin dhe Lajcakun. Pse e zgjodhi Kurti para dy vjete Borellin dhe Lajcakun e jo Washingtonin para dy vjetëve, a duhet shtruar kjo pyetje. Nëse do të zgjidhej Washingtoni dy vjet më herët do ta kishim marrëveshjen për njohje me Serbinë. Nëse do të pranohej plani amerikan për tabelat për veri do ta kishim veriun e integruar dhe s’do të kishim përballje me terroristët. Do ta kishim PfP-në të nënshkruar dhe Kosovën në proces të anëtarësimit në NATO. Do ta patrullonin vijën kufitari ushtria jonë në bashkëpunim me KFOR-in dhe s’do të mund të kalonin terroristët kufirin. Do të ishim në CoE dhe në proces për anëtarë në OKB. Pyetni pak veten a do të kish ndodh kështu, nëse do të ishte vepruar me kohë. Kurti po fajëson Borellin dhe Lajcakun që vetë I ka zgjedhur. Ju lutem, mashtrimi s’kalon. Nuk kalon mashtrimi. Zhvillimet kanë shkuar në rrugën e gabuar për fajin e këtij njeri”, ka thënë Haradinaj.Ne e dimë kush është Serbia, kush janë kriminel kush janë terroristët. Ata kanë vra fëmijët e tyre në Pejë në Panda me e fajësu UÇk-në. Do t’i lexojmë drejt edhe veprime e secilit prej nesh dhe s’do t’ia falim askujt”, ka thënë Ramush Haradinaj./GazetaExpress/

TË FUNDIT
4 orë
“Ju lutem që kohë pas kohe ta bëni këtë gjë për Kurtin”, Walker lë mesazhin e “fortë” për gazetarët në Prishtinë
4 orë
25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999
22 orë
Kurti dhe Vuçiq do të takohen në Bruksel më 26 qershor
23 orë
Spanja nis procedurat për njohjen e Kosovës
1 ditë
Serbët e shqiptarët bashkë, mbështesin hapjen e urës së Ibrit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Serbët e shqiptarët bashkë, mbështesin hapjen e urës së Ibrit
23 orë
Spanja nis procedurat për njohjen e Kosovës
22 orë
Kurti dhe Vuçiq do të takohen në Bruksel më 26 qershor
4 orë
25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999
4 orë
“Ju lutem që kohë pas kohe ta bëni këtë gjë për Kurtin”, Walker lë mesazhin e “fortë” për gazetarët në Prishtinë
1 ditë
“Policia e veriut ka qenë nën komandën e Vuçiqit”/ Eksperti zbulon detaje për veriun

LEXO MË SHUMË

william walker uoker kurti

“Ju lutem që kohë pas kohe ta bëni këtë gjë për Kurtin”, Walker lë mesazhin e “fortë” për gazetarët në Prishtinë

uck

25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999

vucic kurti

Kurti dhe Vuçiq do të takohen në Bruksel më 26 qershor

spanja

Spanja nis procedurat për njohjen e Kosovës

mitrovica-ibri

Serbët e shqiptarët bashkë, mbështesin hapjen e urës së Ibrit

veriu i kosoves policia

“Policia e veriut ka qenë nën komandën e Vuçiqit”/ Eksperti zbulon detaje për veriun

ejup maqedonci

Maqedonci, për grupin terrorist të Banjskës: Vazhdojnë të mbesin të organizuar

bardhyl mahmuti mamuti

Bardhyl Mahmuti shpallet ‘Qytetar Nderi” i Skenderajt

sharr travel

Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë

INFO

NA NDIQ