Haradinaj falënderon nënshkruesit e letrës dërguar drejt ShBA-së dhe BE-së: Ky akt është vule se Kosova është euro-atlantike

INA
INA

8 Gusht, 2023

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, ka shprehur mirënjohjen ndaj politikanëve të shteteteve mike të Kosovës të cilët i janë drejtuar me letër mbështetëse ndaj Kosovës, liderëve në BE, Washington dhe Britani të Madhe. Ai shtoi se ky akt është vulë se Kosova është euro-atlantike.
“Arritjet e deritanishme si shtet i kemi falë ndihmës dhe bashkërendimit me aleatët tanë, me ShBA-të në veçanti. Ky akt është vulë e asaj se Kosova është euro-atlantike dhe se ky përkushtim do të jetë i përhershëm.”, ka shkruar Haradinaj.
Ligjvënës evropianë dhe amerikanë kanë kërkuar nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuar që të ndryshojnë qasjen ndaj Kosovës dhe Serbisë. Në një letër të publikuar nga deputetja britanike, Alicia Kearns, thuhet se Bashkimi Evropian dhe Shba-të nuk duhet të miratojnë politika që anojnë nga Beogradi zyrtar./21Media

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-09-28-22-20-50-209-edit_com.android.chrome

“Unë të kapi për fyti”, “Kur ta nxo, e shkeli në fyt”, eskalon situata në studio, nervozohet analisti Astrit Gashi

Screenshot_2023-09-28-21-52-07-885-edit_com.facebook.katana

Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

albulena haxhiu3

Edhe Albulena Haxhiu i përgjigjet kryeministrit Rama

adnan-neziri

Neziri: VMRO-ja ka mbështetur ligjin për Amnisti në takimin me ministrin Lloga

spartak

Avokati Ngjela zbërthen skenarët e Vuçiçit

rama kurti

‘KFOR të marrë nën kontroll veriun’/ Kurti i përgjigjet Ramës

kovacevski talat xhaferi kuvend

Kovaçevski: Nuk do të ketë amnisti për të dënuarit e rastit “Monstra”

burgu-idrizove

Ligji për amnisti në Maqedoni, pritet lirimi i 286 të burgosurëve

Canak

Çanak tronditë Serbinë: Grupet kriminale u mbështetën nga qeveria e Serbisë

INFO

NA NDIQ