Haradinaj: Ta shkarkojmë Qeverinë, Kurti po i sjellë pasoja të mëdha Kosovës, po e poshtëron çdo vlerë të shqiptarëve

INA
INA

2 Qershor, 2023

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj, në seancën e Kuvendit të Republikës së Kosovës ku po diskutohet lidhur me gjendjen në veri të vendit, ka kërkuar nga deputetë që të votojnë mocionin e mosbesimit dhe të shkarkojnë Qeverinë Kurti.

“Propozoj të shkojmë në mocion dhe ta ndërprejmë mosbesimin deri në pabesi, poshtërimin deri në armiqësi dhe mashtrimin deri në tradhti, të shkarkojmë Qeverinë Kurti”, ka qenë kërkesa e Haradinajt për deputetët e Kuvendit.

Ajo ka thënë se Kryeministri Kurti ka ngjalë mosbesim të brendshëm në çdo proces dhe ka kultivuar edhe mosbesim tek aleatët.

Ai ka thënë se të gjithë e dijnë rolin e Listës Serbe dhe të bandave në Serbi disa prej të cilave sipas Haradinajt i ka sanksionuar edhe SHBA-ja, por sipas tij, nuk po diskutohet mjaftueshëm se ku po shkon shteti i Kosovës nen udhëheqjen e Kurtit.

“Mosbesim deri në pabesi, jo befasi. Kurti dikur udhëheqës i Vetëvendosjes ka ngjallë, ka kriju, ka mbjellë mosbesim të brendshëm. Gjithë kohën e ka ushqyer një mosbesim në çdo proces, e ka kultivuar një mosbesim nga aleatët e Kosovës veçanërisht të sigurisë që është Amerika, që me fjalimin e tij i ka ngjasuar Lavrovit”, ka thënë Haradinaj.

Sipas tij, si rezultat i mosbesimit të tij po ndodhin ndëshkimet nga aleatët tonë për Kosovën, për shkak të pabesive të kryeministrit të një vendi i cili është ndihmuar për tu çliruar.

“Kurti ka mbjellë, ka nxitur poshtërim të të gjitha figurave, të të gjitha vlerave të krijuara me mund, disa prej tyre i ka marrë me vete i ka përvetësuar për ta fuqizuar konceptin e vet të poshtërimit dhe ka vazhduar me poshteru çdo vlerë të krijuar prej shqiptarëve”, tha ai.

Sipas tij, vazhdimi i poshtërimit të Kurtit po i sjell Kosovës pasoja të brendshme dhe të jashtme.

“Kurti është sinonim i poshtërimit deri në pabesi, ka poshtëruar aparatin shtetëror, ka poshtëruar popullin e vet, po vazhdon me i poshtëru të gjithë , me i shtyp deri në poshtërim. Mashtrimi i Kurti ka elemente të tradhtisë, ashtu si dikur i mashtronte shtresat e varfëra e i mashtronte të punësuarit e të papunët, Kurti po provon me mashtru edhe aleatët e sigurisë, garantët tonë”, tha Haradinaj.

“Nuk ndjehem mirë që i them këto veçanërisht në një ditë si kjo por është detyra jonë të deklarohemi se a duhet me leju në Kosovë mosbesimi institucional deri në pabesi ndaj aleatëve tonë të sigurisë. Kush përfiton nga kjo përpos Putinit dhe Rusisë, fiton Rusia fitojnë armiqtë tanë, fiton Serbia, fitojnë bandat që Kurti i numëronte me lista”, tha Haradinaj.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

daniel server

Daniel Serwer përmend skenarët e rrezikshëm të Serbisë dhe Rusisë

ramiz beg rizaj

Vuçiq e quajti Beg Rizajn terrorist, reagon vëllai i ish-luftëtarit të UÇK-së

vdekje-lajm-vdiq

E dhimbshme: Biznesmeni nga Ferizaj i jep fund jetës, u gjet i varur në shtëpinë e tij (FOTO)

lajcak

Lajçak mund të largohet së shpejti nga detyra e emisarit për dialog?!

Onkologija Onkologjia shkup

Protestat vazhdojnë, drejtësi për viktimat e Onkologjisë

albin kurti

Kurti: Sulmi terrorist ishte pjesë e një plani më të madh plan për aneksimin e veriut

xhezair shaqiri

Trim nuk bëhesh duke imituar filmat e Holivudit, por lind

rozeta hajdari

Grabitet shtëpia e ministres së Qeverisë Kurti

rashiq

Rashiq: Unë dhe familja ime më të sigurtë jemi në Kosovë se në Serbi

INFO

NA NDIQ