​Haradinaj uron shqiptarët e Tuzit: Morën atë që u takon, fitoren në vendin e tyre

Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/03/2023

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj ka uruar shqiptarët e Tuzit pas fitores të Forumit Shqiptar.

Haradinaj ka thënë se kjo është një datë e rëndësishme sepse shqiptarët morën atë që u takon.

“Urime shqiptarëve të Tuzit që në një datë kaq të rëndësishme, morën atë që u takon, fitoren e tyre në vendin e tyre”, ka shkruar Haradinaj në llogarinë e tij në Facebook.

Në komunën e Tuzit në Mal të Zi, u mbajtën këtë të dielë zgjedhjet për pushtetin vendor.

30 vendvotime janë hapur që në orën 7 të mëngjesit dhe të drejtë vote kishin mbi 12.000 votues ndërsa pjesëmarrja në votime ishte 63.82%, dhe sipas përfaqësueseve të Komisionit Zgjedhor Komunal, ata u zhvilluan të qeta.

Në përfundim të numërimit rezultoi një tjetër fitore historike e “Forumit Shqiptar”, i cili ka arritur të sigurojë 18 mandate në Kuvendin e Komunës së Tuzit, osë shumicë absolute.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

veri

DW/ Kosova: Përgjegjës Beogradi për dështimin e votimeve në veri

Vjosa Osmani

Këshilli i Sigurimit në OKB diskuton sot për Kosovën, Osmani përballet me Vuçiç

kurti mediat

Referendumi në veri, Kurti: BE të heqë menjëherë masat, Serbia nuk i mbledh dot 50% të votave

vjosa Osmani

Osmani: Kosova i dha mundësi qytetarëve serb që t’i largojnë kryetarët aktual, nuk ndodhi për shkak të presionit ndaj Beogradit

kqz-kosove

KQZ: Dështon iniciativa qytetare për largimin e kryetarëve në komunat veriore

ramush-haradinaj-600x360-1

Tri shtëpi në Kosovë, një në Shqipëri dhe një vilë – kjo është pasuria e Ramush Haradinajt

pacolli

Pasuria milionëshe e Behgjet Pacollit, publikohen shifrat marramendëse

zgjedhjet-kosove-1-640x358

DnV e quan dështim votimin në veri, fajtor Lista Serbe dhe Beogradi zyrtar

veriu-kosoves-mitrovic

Serbët bojkotojnë referendumin për shkarkimin e kryetarëve të komunave në veri të Kosovës

INFO

NA NDIQ