Harta që mund ta zemërojë Putinin: Rusia ‘njeh’ Kosovën e Ukrainën

Picture of ina-online
ina-online

29/08/2023

Një hartë e publikuar nga diplomacia ruse e shfaq Ukrainën brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht, me pjesët lindore të aneksuara nga rusët pas pushtimit, si dhe me Krimenë.

Po ashtu, kjo hartë e publikuar nga Ambasada e Federatës Ruse në Afrikën e Jugut, e paraqet Kosovën si shtet brenda kufinjve të saj, ndonëse Rusia e mohon shtetësinë e saj.

“Realiteti i botës së re multipolare”, thuhet në përshkrimin e hartës së publikuar nga ambasada ruse në Afrikën e Jugut në platformën X, dikur Twitter.

Qëllimi i statusit ishte të portretizonte BRICS si një organizatë ekonomike në rritje, por në vend të saj, kjo hartë e portretizon Krimenë si pjesë të Ukrainës dhe e “njeh” Kosovën.

TË FUNDIT
7 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!
19 orë
Alarm për bomba në 35 shkolla fillore në Greqi
20 orë
Aksident i rëndë afër Mlladenovcit – shoferi i veturës humbi jetën nga përplasja me autobusin, 30 të lënduar
2 ditë
Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbështet kandidaturën e Muharrem Salihu-Marco për Eurodeputet
3 ditë
Në Beograd vritet vëllau i ministrit të Bosnjë dhe Hercegovinës (FOTO)

ME TE LEXUARA

20 orë
Aksident i rëndë afër Mlladenovcit – shoferi i veturës humbi jetën nga përplasja me autobusin, 30 të lënduar
19 orë
Alarm për bomba në 35 shkolla fillore në Greqi
7 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

LEXO MË SHUMË

albin kurti prishtine

Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

greqi policia

Alarm për bomba në 35 shkolla fillore në Greqi

bus-407164

Aksident i rëndë afër Mlladenovcit – shoferi i veturës humbi jetën nga përplasja me autobusin, 30 të lënduar

muharrem salihu

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbështet kandidaturën e Muharrem Salihu-Marco për Eurodeputet

policia serbe vrasje serbi

Në Beograd vritet vëllau i ministrit të Bosnjë dhe Hercegovinës (FOTO)

mustafa jusufspahic

Myftiu i Beogradit thotë se kombi serb nuk është gjenocidal: Serbia ime nuk e meriton këtë

serbia rusia

Serbia amniston kriminelët për vrasjet e kryera në Kosovë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Në këto rrethana, memorandumet e Marrëveshjes së Prespës nuk do të ratifikohen në parlamentin grek

vucic okb

I skuqur në fytyrë dhe me flamurin serb në duar, bëhet viral reagimi i Vuçiq gjatë votimit të OKB për rezolutën kundër genocidit në Srebrenicë

INFO

NA NDIQ