Haxhi Zeqir Memishi, njëri ndër sezonierët më të hershëm në Zvicër

Iliria News Agency
Iliria News Agency

19/02/2022

Njëri nga bashkatdhetarët tanë i cili që në moshën më të njomë e mori rrugën e mërgimit, është edhe Haxhi Zeqir Memishi nga fshati Miratoc i Luginës. Në një video të incizuar ekskluzivisht nga portali Shtegu.com, ai ka rrëfyer për vëshrirësitë e qëndrimit në Zvicër gjatë fillimit të një jete krejtësisht tjetaër nga ajo e vendlindjes. Baca Haxhi Zeqiri në Zvicër ka ardhur si njëri nga sezonierët e parë të bashkatdhetarëve tanë, në shtatorin e largët të vitit 1968, duke u vendosur në Neuchatel. Në vitin 1969 filloi punën në restorant, ndërsa në vitin 1970 shpërngulet në kryqetytin helvet, Bernë dhe punësohet te sipërmarrja Weis Apetito. Haxhiu që në vitet e arsimit në vendlindje i kishte dhënë rëndësi njohjes së një gjuhe të huaj, kështu që me ndihmën e gjuhës frenge, ai nuk e kishte edhe shumë vështirë të merrej vesh me zvoceranët.

Haxhiu rrëfen edhe për vështirësitë e marrjes së vizës pasi rregullisht duhej të shkonte në Beograd për t`u pajisur me të, ndërsa pas pesë vitesh punë, ai fiton të drejtën e vizës B. Megjithatë, qëndrimi i zviceranëve ndaj të huajve atëbotë ishte shumë më i ndryshëm sesa ai i sotmi. Haxhiu rrëfen se si edhe kur e tymosnin ndonjë cigare, shefi u jepte vërejte se i kanë humbur pesë minuta të orarit të punës, mandej tek ai nukluante ndonjë rol temperatura e ulët e dimrit, ndërsa punëtorëve u ngriheshin duar duke prekur ndonjë metal.

Për më tepër detaje rreth jetës interesante të Haxhi Zeqir Memishit, ju ftojmë ta ndiqni videon në vazhdim:

https://youtu.be/xXkBI6Yk-UU

 

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Blinken

Blinken përmend vajzat shqiptare që kanë “pushtuar” Amerikën dhe restorantin e traditës shqiptare në Nju Jork

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

shqiponja-me-duar

“Krenarbëria” për herë të parë jepen çmime për krijimtarinë Arbëreshe (FOTO)

margarita magi camaj

Avokatja e parë shqiptare në Grammy 2024

Foto Ilustrim

Në Zvicër arrestohet një shtetas (45) i Maqedonisë së Veriut i dyshuar për terrorizëm

azilkerkues-1

Mbi 1,1 milionë kërkesa për azil në Evropë në 2023

kosovar suedi

Dy kosovarë bëhen heronj në Suedi, ia shpëtuan jetën një personi që ra në ujë

shqiptari restorant gjermani

Shqiptari që ka restorant në Gjermani s’ua merr asnjë cent klientëve shqiptarë

punetoret-800x445

Si e humbi jetën mërgimtari 43 vjeçar në Itali

INFO

NA NDIQ