Helikopteri i ri mjekësor i urgjencës shpëtoi një gjahtar të plagosur

INA
INA

18/12/2023

Një gjuetar me thyerje të këmbës së djathtë është evakuuar me helikopter për ndihmë emergjente mjekësore, të cilin e kanë promovuar sot në Manastir ministri i Shëndetësisë, Fatmir Mexhiti dhe ai i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski. Qendra për Menaxhimin e Krizave (QMK) njoftoi se gjahtari G.J. i cili ishte duke gjuajtur në zonën e fshatit Bukoviq ka rënë në një përroskë të thellë me gurë dhe ka thyer këmbën e djathtë.

Rasti është raportuar në numrin e telefonit 112 në QMK.

“Ekipi mjekësor ka mbërritur shumë shpejt në vend, sipas të dhënave, për rreth 20 minuta. Për shkak të terrenit të paarritshëm, 112 me detyrë në QMK kanë kërkuar helikopter, të cilit i është përgjigjur menjëherë Ministria e Brendshme. Të gjithë bashkërenduan procedurat për shpëtimin dhe transportin sa më të shpejtë dhe optimal të të plagosurve në spital për trajtim të mëtejshëm. Kjo pajisje u mundëson pjesëtarëve të guximshëm të njësisë së helikopterëve në MPB të jenë edhe më të mirë gjatë aksioneve të tilla specifike të shpëtimit të të lënduarve nga terrene të paarritshme”, njoftoi QMK.

Nga aty apelojnë qytetarët që në rast aksidenti të lajmërojnë menjëherë numrin 112 në QMK.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bujar Osmani

Instituti “Arben Xhaferi”: Bujar Osmani ka shkelur ligjin shtatë herë radhazi brenda një viti duke i mbajtur të fshehura shpenzimet e tij si Ministër i jashtëm

Kamionet-1-520x360-1

Pasaporta më shpejt për shoferët e kamionëve dhe autobusëve

Qeveria talat xhaferi

Qeveria konstatoi dhe miratoi tekstin e Strategjisë kombëtare për zhvillim 2024-2044

naim-bajrami

Krahu i Selës i ASH-së vetë apo koalicionim për zgjedhjet, flet Bajrami

Ageler

Ageler: Diskursi i fushatës të fokusohet në çështje esenciale, jo në sulme personale

IMG_9337

Banorët e nisin vetë shkollën shqipe në Nerovë të Krushevës

Arben Taravari

Taravari: Faliminderit, në një kohë rekord nënshkruat për kandidaturën time për President!

urim etemi bilall kasami

Kasami prezanton prurjen e radhës në Lëvizjen BESA

lsdm mitrevski kovacevski zecevic kryesia

LSDM dorëzon në Kuvend propozim-ligjin kundër rritjes së pagave për funksionarët

INFO

NA NDIQ