Helmimet në Kroaci, a ka në Maqedoninë e Veriut pije të gazuara që janë të rrezikshme?

INA
INA

09/11/2023

Nga Agjencia për Ushqim dhe Veterinari thonë se deri më tani përmes Sistemit Evropian për Raportim të Shpejtë të ushqimit të Pasigurt dhe Ushqimit për Kafshë – RASSF, nuk kanë marrë njoftim se në tregun e vendit tonë janë plasuar ujëra minerale dhe pije të gazuara të pasigurta.

Nga AUV sot përmes kumtesës informojnë se janë përforcuar kontrollet inspektuese gjatë importit të ushqimit nga Kroacia.

“Si institucion përgjegjës për sigurinë e ushqimit, AUV e ndjekë gjendjen me rastet e helmimit me pije të gazuara dhe ujë mineral në Republikën e Kroacisë. Janë përëforcuar kontrollet inspektuese ndaj importit të ushqimit nga ky vend dhe nëse paraqitet nevoja, me kohë do të ndërmerren masat e nevojshme për mbrojtje të qytetarëve dhe nga ky lloj i prodhimeve të pasigurta”, ceket në kumtesën e AUV-së.

Ndryshe, autoritetet kroate sot rekomanduan që qytetarët të pinë ujë të çezmës pasi disa persona sëmuren nga pijet e gazuara.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi nga nesër në Samitin e Kombeve të bashkuara për ndryshimet klimatike – COP28, në Emiratet e Bashkuara Arabe

burim piraj

“Kredia është haram” – Biznesmeni Burim Piraj tregon si e ‘preku’ suksesin pa asnjë kredi, dëgjojeni

Euro metali

Ja si mund të dallohen 2 euro fals nga ato origjinal

mira-murati

Mira Murati mes 25 grave më me ndikim në botë, sipas Financial Times

pare-euro

CREDIT SUISSE publikon listën e milionerëve të Ballkanit, ja sa janë nga cilët shtete

ora-rryma-evn-struja

Prej nesër fillon tarifa e lirë e rrymës

kovacevski

Masa antikrizë në Maqedoni, 662 milionë euro do të ndahen për përkrahjen e nxënësve, studentëve, pensionistëve, rasteve sociale…

denar rroga ndihma

Rrogat e funksionarëve mbeten të paprekura!

denar

Pagat e funksionarëve mbeten të paprekura!

INFO

NA NDIQ