Marrëveshja e Ohrit shkon në histori, nëse e hjekin 20% nga Kushtetuta, thotë Najçevska

ina-online
ina-online

17 Gusht, 2023

Profesoresha Mirjana Najçevska sqaron se heqja e 20 për qindshit nga Kushtetuta do të përfshinte disa gjëra, duke çuar në histori Marrëveshjen e Ohrit, pikat e së cilës përmbajnë formulimin 20 për qind.

“Heqja e 20 për qind nga Kushtetuta nënkupton: Vendosjen e Marrëveshjes Kornizë të Ohrit në sirtarin e historisë; Mbyllja e Ministrisë së Sistemit Politik; Heqja e çdo përmendjeje të përfaqësimit të drejtë; Heqja e të gjitha dispozitave që parashikojnë veprime afirmative lidhur me punësimin, studimin, avancimin; heqjen e dispozitave që i referohen parimit të Bdenterit”, thotë Najçevska.

Ajo shton se nëse këto tri parti pajtohen me këtë, do të ishte mirë që ato 20 për qind të hiqen nga Kushtetuta, kundër të cilave ajo ishte kundër që në fillim të paraqitjes së tyre.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Persona të caktuar nuk do të përfitojnë nga amnistia! LSDM do të ndërhyjë me amendamente

denari-756x420-696x387-1

Nuk do të ketë rritje lineare të pensioneve! Trençevska: Për një vjet e gjysmë rritëm pensionet për 3.200 denarë

Maqedoni_Bullgari_1

Grupet punuese eksperte të RMV-së dhe Bullgarisë dje kanë mbajtur takim, në fokus realizimi i Marrëveshjes për fqinjësi të mirë

kontrolloret-ajror-MK-1130x635-1-696x391

Kontrollorët e trafikut ajror në Maqedoni paralajmërojnë grevë më 12 tetor

kiro gligorov atentat-696x440

28 vjet nga atentati ndaj presidentit Kiro Gligorov

evn-fatura

LSDM: Çmimi i rrymës nuk do të rritet, po kthehet tarifa e lirë ditore nga dhjetori

kuvendi parlamenti

Propozim-rregullorja e re e Kuvendit të RMV-së sot para deputetëve

spital-1130x635-1-696x391

Një fëmijë 17 vjeçar me autizëm i lidhur me zinxhir në spitalin psikiatrik në Demir Hisar

mepso

Pezullohet kompania diskutabile, MEPSO-s i merrte energjinë elektrike pa e paguar

INFO

NA NDIQ