Heqja e “20%-shit”, ja çka thotë Taravari

INA
INA

7 Qershor, 2023

Kreu i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari tha se pret nga bashkëqytetarët maqedonas mbështetje për heqjen e “20%-shit” që i referohet gjuhës shqipe në Kushtetutë.

Taravari tha se pret që maqedonasit ta bëjnë të njëjtën gjë që bëjnë shqiptarët në mbështetje për mbrojtjen e identiteti maqedonas.

“Në vend të temave që polarizojnë, duhet të fokusohemi në ato që na bashkojnë. E tillë është kërkesa jonë për heqjen e përkufizimit kushtetues për gjuhën shqipe. Ashtu siç solidarizohemi ne me bashkëqytetarët tanë maqedonas për mbrojtje të identitetit të tyre, presim që edhe ata të përkrahin kërkesën unanime të shqiptarëve për mbrojtje të gjuhës shqipe dhe identiteti shqiptar në Kushtetutën e vendit”, tha Taravari./tv21.tv

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-09-27-00-23-05-927-edit_com.facebook.katana

Ish-shefi i Inteligjencës së Kroacisë për sulmin në veri: Shuplakë e madhe për Vuçiqin

anton-quni

Quni ‘zbulon’ qëllimin e terroristëve: Synimi s’ka qenë që të rrinë në Manastir

durmo llaskarc

Si mundet që rasti i “Llaskarcës” ku pati viktima, të zgjasë me vite? – pyet gjykatësja e Kushtetueses, Kacarska

milan radoicic radojcic

Grupi i Radojiçiqit ka dhënë deri në 15 mijë euro për djegien e veturave

Mesto: Beograd
Datum: 21.05.2010
Dogadjaj: POLITIKA/EKONOMIJA - ministar bez portfelja u Vladi Srbije Sulejman Ugljanin potpisao je danas ugovore sa predstavnicima 31 preduzeÊa i organizacija iz nedovoljno razvijenih opötina, kojima se sredstva dodeljuju na osnovu prvog javnog konkursa za 2010. godinu
Licnosti: Sulejman Ugljanin

Sulejman Ugljanin përsërit kërkesën: Boshnjakët të bashkohen në negociatat ndërmjet Serbisë dhe Kosovës

Ali Ahmeti

Ahmeti: Pranoj rivalitetin, por jo deri në armiqësi

xhipi radojcicic radoicicit kfor

KFOR’i me deklaratë të re: Gjatë gjithë kohës u koordinuam, Policia e Kosovës veproi në përputhje me prerogativat ligjore

velimir bujanec ushtaraku kroat

Ushtaraku kroat: Mesazh shqiptarëve dhe Serbisë

policia kosoves terroristet veri

Reagon gruaja e terr oristit të vrarë : Pres që dikush të më zgjoj nga ky makth, prisja të dilje fitimtar

INFO

NA NDIQ