Heqja e 20%-shit që i referohet gjuhës shqipe, Sejdiu nga VLEN: Nuk kemi arritur ende të hapim këtë temë

Picture of INA
INA

27/05/2024

Blerim Sejdiu në Daily Click në TV21 tha se në bisedimet e VLEN-it me VMRO-DPMNE-në për formim të koalicionit qeverisës, ende nuk është hapur tema e heqjes së 20 për qindëshit, që i referohet gjuhës shqipe në Kushtetutën e Maqedonisë së Veriut. Sejdiu tha se është i bindur se do të arrihet marrëveshje edhe për këtë çështje.

“Nuk kemi arritur ende të hapim këtë temë, po e kemi nen, si kërkesë tonën. E kemi si kërkesë. Jemi “PO”, për të…insistojmë që të ketë ndryshime kushtetuese, përveç futjes së bullgarëve pra, të ndryshohet edhe termi nënçmues ndaj shqiptarëve, ende zhvillohen negociatat në këtë drejtim dhe normalisht se do të arrijmë sukses në këtë drejtim”, tha Sejdiu.

https://www.facebook.com/TV21Videos/videos/312406815137799/?ref=embed_video

TË FUNDIT
3 minuta
Feride Haxhiu dhe Kaltrina Beqiri zënë vendin e Mexhitit dhe Limanit në Parlament
11 minuta
Kambovski dhe Limani dhanë deklaratë solemne si anëtarë të rinj të Këshillit gjyqësor, por nuk u përgjigjën nëse ai duhet të shpërndahet
27 minuta
Alternativa tërheqë Safije Sadiki Sahihnin nga Ministria për Marrëdhënie mes Komuniteteve
1 orë
Mësohen emrat e zëvendësministrave të LD së Mexhitit
2 orë
Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve

ME TE LEXUARA

1 ditë
Një ‘ushtri’ e tërë administratorësh do të kalojë nga një ministri në tjetrën në pesë muajt e ardhshëm
19 orë
Tetovë, në fund të muajit nis vendosja e semaforëve në bulevardin “Bllagoja Toska”
2 orë
Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së
1 ditë
Ndërroi jetë Stojan Andov, kryeparlamentari i parë i RMV-së
19 orë
Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM

LEXO MË SHUMË

01fotooo

Feride Haxhiu dhe Kaltrina Beqiri zënë vendin e Mexhitit dhe Limanit në Parlament

417465877_1033330104823178_3776099890300401458_n-780x439

Kambovski dhe Limani dhanë deklaratë solemne si anëtarë të rinj të Këshillit gjyqësor, por nuk u përgjigjën nëse ai duhet të shpërndahet

LEN Safije

Alternativa tërheqë Safije Sadiki Sahihnin nga Ministria për Marrëdhënie mes Komuniteteve

Izet Mexhiti LD 2

Mësohen emrat e zëvendësministrave të LD së Mexhitit

moti Vapa nxehti temperaturat

Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve

ilire-dauti

Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së

fondi

ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari

TARAVARI MICKOSKI

Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari

INFO

NA NDIQ