Heqja e vizave: Mërgimtari shqyen letrat e Zvicrës, pas 15 vitesh kthehet në Kosovë

INA
INA

01/01/2024

Mërgimtari Fatmir Shala, ka bërë një gjë që nuk e ka bërë askush deri tash.

Për 15 vite kishte jetuar në Zvicër, por që liberalizimi i vizave ia ndryshoi krejtësisht mendjen dhe zemrën.

Ai ka vendosur që përfundimisht, të heq dorë nga letrat e Zvicrës duke i shqyer ato.

Tani ai do të kthehet në Kosovë, ku thotë se ka hapur biznes familjar.

Postimi i plotë i tij:

Te dashur shok e dashamire, ju drejtohem sot ne naten e ndrrimit te motmoteve pak me ndryshe se herave tjera. Duke iu uruar nje vit te mbare e plot bereqet shpresoj te takohemi prap vitin tjeter. Sot per shume kend behet endrra realitet duke iu mundesuar levizja e lire pa viza ne zonen shengen, por qe une paksa i zhgenjyer me popullin tim vendosa te iu drejtohem me nje mesazh sensibilizues.

Si i ri morra rrugen e mergimit, duke qene i bindur qe ne vendin tone nuk ka te ardhme vendosa te zhvendosem ne zvicer per nje jete me te mire, fatkeqesisht morra me vete edhe traditen familjare te punimit me dru, ku pa dijenin time atdheu i huaj e shfrytezoj duke me marre edhe rinin time. U bene me shume se 15 vite qe jetova pa atdhe, pa familje, pa shoqerine e shkolles, pa dinjitet. Por si cdo sfide e ka edhe anen e mire te saj, nuk mund te kaloj pa i falenderuar disa familje shqiptare qe japen maksimumin te me zevendesojne familjen time. Duke mos dashur ta zgjas shume, iu drejtohem sot qe te e mendoni mire para se te vendosni perfundimisht te leshoni Kosoven, mendojeni mire qe vendi i huaj sbehet dot i juaji, mendojeni mire qe paraja se blen dot familjen e as lumturine, mendojeni qe po qe i pa aft nuk te do i huaji e po qe i aft do ia dalesh me se lehti ne atdheun tend. Pa dashur te nenvlersoi asnje kombesi un sot me 1 janar 2024 kam vendos te heq dore nga “letrat” e Zvicres, duke iu falenderuar edhe njehere qe me morri rinin time. Sot pasi u bene 2 vite parapergatitje te kthehem ne vendin tim, kam hapur biznes familjar, kam filluar jeten qe me ka munguar gjate gjithe asaj kohe qe isha ne mergim, sot kur te gjithe te rinjte kane drejtuar syt drejt perendimit.

Te nderuar familjare, shok e dashamire nuk dua te keqkutpohet mesazhi im, dua te jem ze frymezues per ju dhe familjet tuaja, thirrni mendjes, zgjohuni e punoni shume ta zhvillojme vendin tone, le te behemi shembull ne rajon si duhet atdheu.

Me dashuri i juaji

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Biden

Biden shpreson për një pauzë të luftimeve në Gazë gjatë Ramazanit

Rama Zelenski

Zelensky arrin sot në Tiranë, merr pjesë në Samitin për Ukrainë

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

Sot takimi për dinarin në Bruksel, Kosova përfaqësohet nga zyrtarë të BQK-së

IMG_9321

VIDEO/Pajaziti: Premtimet e Ali Ahmetit për heqjen e 20%, reprizë që 20 vite vazhdimisht përsëritet

policia-haracine

Detajet për vrasjen në Bllacë të Shkupit / 57 vjeçari Zelqif Tusha gjendet i vrarë nga vëllau i tij

policia-mk

Vrasje në Bllacë, krisma armësh

Pasaporta_Radhe_Prolet-780x470 (1)

Mërgimtarët “vërshojnë” sportelet e MPB-së, paguajn trefish për pasaportat

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata ulen çmimet e derivateve të naftës

albin

Kurti i reagon kryeministres serbe: Vendi im quhet Republika e Kosovës, jo ‘Kosova e Metohija’

INFO

NA NDIQ