Heshtet Serbia, kandidatja e Veselit për veriun mbështetet nga organizatorët e protestës kundër Vuçiqit

0
Për herë të parë në këtë fushatë eksponentë të opozitës serbe në Beograd kanë bërë thirrje për mbështetjen e kandidatëve shqiptarë.
Marko Jakshiq, organizatori i protestave kundër presidentit serb, Aleksandar Vucic ka thënë se ai mund ta përdorë votën e tij në zgjedhjet e veriut, dhe të votojë për kandidaten e PDK-së, Gonxhe Çaushi.
“Brenda pak ditësh në qytetin tim do të ketë zgjedhje. Unë nuk jam kandidat dhe nuk është askush nga veriu. Duke e ditur se ekipi serb do ta vjedh votën time nëse unë abstenojë, unë definitivisht do të votojë për kandidaten grua nga PDK-ja”, ka theksuar Jakshiq.

Në anën tjetër, partia Lista Serbe, në fillim të fushatës është zotuar se në Kosovë do të implementojë projektet e presidentit serb, Aleksandar Vucic.
Petar Petkovic, ndihmësdrejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në qeverinë e Serbisë dhe kandidati i listës serbe për Komunën e Mitrovicës së Veriut, Goran Rakic kanë deklaruar se zgjedhjet për kryetarë komunash në veri të Kosovës, janë një referendum për dhe kundër mbijetesës së popullit serb në atë pjesë.