Pse po heshtë kreu shtetëror ndaj këcënimeve serbe, për Kurtin u trazuan si të ‘çmendur’?

Picture of INA
INA

22/08/2023

Shkruan: Muhamer Pajaziti

Ministri serb i mbrojtjes, Millosh Vuçeviç kërcënoi hapur Maqedoninë e Veriut dhe për çudi nuk kemi asnjë reagim nga presidenti i vendit, Stevo Pendarovski, kryeministri Dimitar Kovacevski.

Nuk pati reagime as nga partitë maqedonase, VMRO-DPMNE, E Majta apo edhe parti tjera që thirren evropiane, që për vizitën e kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti reaguan të frustruar, tërbuar, duke përdorur edhe linçime publike me non grata e lloj lloj budallallëqe.

Për Kurtin, i cili erdhi të promovoj një rrugë, e cila do të lehtësoj qarkullimin e lirë të njerëzve dhe mallrave mes dy vendeve, u trazuan të gjithë, e që disa nëpër debate e forume sociale nuk lanë pa i thënë edhe fashist e nacionalist dhe tani kur një shtet fqinj kërcënon hapur integritetin territorial të vendit, Shkupi pllakoset nga heshtja.

Tani kush paska pretendime territoriale, Serbia e cila po kërcënon hapur dhe e cila në shumë platforma nacionaliste e quan Maqedoninën, Serbia e Jugut, apo Kosova dhe Shqiptarët, të cilët po ndërtojnë autostrada dhe ura lidhëse drejtë Maqedonisë.

Maqedonasit duhet ta kuptojnë se shqiptarët janë një popull paqësor dhe se kur nuk kanë nisur luftra për pretendime territoriale. Luftrat e tyre historikisht kanë qenë për liri dhe në mbrojtje të pragut të tyre të shtëpisë.

Muhamer Pajaziti
TË FUNDIT
6 orë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
6 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
8 orë
Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin
8 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani
10 orë
Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

ME TE LEXUARA

16 orë
MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit
10 orë
Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!
21 orë
Mos-deklarimi i pronës, Antikorrupsioni ndërpret mbi 20 procedura të zyrtarëve
16 orë
“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup
10 orë
Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet
20 orë
Sot dhe nesër regjim i posaçëm komunikacioni në qendër të Shkupit
15 orë
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet
8 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani
19 orë
SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare

LEXO MË SHUMË

ariu

Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit

IMG_2967

“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem

IMG_2962

Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin

IMG_2961

Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani

kurban dashi

Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

kuvendi parlamenti

Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

INFO

NA NDIQ